İstanbul Havalimanı’nın şantiye alanını su bastığı iddiası

İDDİA: İstanbul Havalimanı’nın şantiye alanını su bastı.

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videonun, yeni yapılan İstanbul Havalimanı’nın sular altında kalan şantiye bölümünü gösterdiği iddia edildi. İstanbul Havalimanı’nın şantiye bölümünden olduğu iddia edilen video Oda Tv, BirGün, Cumhuriyet, Sputnik ve HaberTürk gibi internet siteleri tarafından da haberleştirildi.

Ayrıca, şantiye alanından olduğu iddiasıyla bazı fotoğraflar da sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı. Metin Uca tarafından Twitter’da paylaşılan bir fotoğraf yaklaşık 13 bin kişi tarafından beğenildi. Bunlara ek olarak Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Tuncay Özkan tarafından Facebook’a yüklenen bir video da 10 bin kişi tarafından paylaşıldı ve 340 bin kişi tarafından görüntülendi.  

 

Görüntüler İstanbul Havalimanı’na 9 kilometre uzaklıktaki İGA Akpınar yerleşkesinden

İstanbul Havalimanı’nın şantiye alanını su bastığı iddiası doğru. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve videolar havalimanın yapımını ve işletmesini üstlenen İGA’nın Akpınar’daki yerleşke alanına ait. İstanbul Havalimanı terminal binasına yaklaşık 9 kilometre uzaklıkta bulunan alanda işçilerin kaldıkları binalar ve bazı sosyal tesisler bulunuyor.

İnternette yer alan videolarda ve Oda Tv’nin paylaştığı fotoğraflarda üzerinde su deposu bulunan bir konteyner ve sular altında kalan otobüsler görülebiliyor. Buna ek olarak bölgede birçok tesis dikkati çekiyor.

Oda Tv’de yer alan ve yerleşkenin sular altında kaldığını iddia eden fotoğraflar.

İGA’nın Akpınar yerleşkesinde çekilen eski tarihli fotoğraflara bazı internet siteleri aracılığıyla ulaşmak mümkün. Foursquare’e 14 Aralık 2017’de bir kullanıcı tarafından yüklenen bir fotoğrafta İGA Akpınar yerleşkesinde yer alan tesisler görülebiliyor. Buna ek olarak üzerinde su deposu bulunan konteynerleri de görmek mümkün. Foursquare’de çekilen 2017 tarihli fotoğrafı Google Earth Pro yardımıyla İGA Akpınar yerleşkesinin içine konumlandırmak da mümkün.

İGA Akpınar yerleşkesi Google Earth uydu görüntüsü. Konteynerlerin olduğu ve sular altında kalan bölüm. 14 Mayıs 2018

Foursquare’de bir kullanıcı tarafından paylaşılan İGA Akpınar yerleşkesinin 2017 tarihli fotoğrafında üzerinde su deposu bulunan konteynerler görülebiliyor. 

İGA’nın sular altında kalan şantiye alanından olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraflarda yeşil renkteki bir bina dikkati çekiyor.

Oda Tv tarafından paylaşılan ve sular altında kalan şantiye alanından olduğu iddia edilen fotoğraflardan biri.

İnternette yapılan aramalarda birçok kullanıcının farklı zamanlarda İGA Akpınar yerleşkesinden fotoğraf yüklediği anlaşılıyor. Bu fotoğraflar arasında yeşil renkli binayı da görmek mümkün.

Bir kullanıcı tarafından Haziran 2018’de Google’a yüklenen fotoğrafta İGA Akpınar yerleşkesinde yer alan yeşil bina fark edilebiliyor. Buna ek olarak başka bir kullanıcı tarafından Ağustos 2018’de yerleşkeden çekilen selfiede üzerinde “3,2,1… Film” yazan yapıya rastlamak mümkün.

Kullanıcılar tarafından farklı zamanlarda Google’a yüklenen İGA Akpınar yerleşkesinden çekilen fotoğraflar.

Son olarak İstanbul Havalimanı şantiye alanından olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafta beyaz bir silonun olduğu anlaşılıyor. Silonun altında ise yan yana dizilen prefabrik bazı yapıların olduğu fark ediliyor.

Oda Tv tarafından paylaşılan fotoğraf. Kırmızı ile işaretlenen yer silo ve sarı ile işaretlenen yer prefabrik yapılar.

Google Earth uydu görüntüleri aracılığıyla İGA Akpınar yerleşkesi. Kırmızı işaretli yer silo, sarı ile işaretlenen yer prefabrik yapılar.

Google Earth Pro yardımı ile İGA Akpınar yerleşkesinin uydu görüntüleri incelendiğinde silonun hemen karşısındaki yeşillik alandan fotoğrafın çekildiği anlaşılabilir. Sular altında kalan alanın ise silonun hemen önünde yer alan meydan olduğunu kesin olarak söylemek mümkün.

Yine, Twitter’da İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası’nın (İYİ-SEN) kullanıcının paylaştığı görüntülerde de yerleşkenin birçok bölümünde su baskını meydana geldiği anlaşılıyor. Paylaşılan videoda da silonun bulunduğu bölgenin sular altında olduğu görülebiliyor.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası’nın (İYİ-SEN) Twitter’da paylaştığı videodan ekran görüntüsü.

Bir kullanıcı tarafından İGA Akpınar yerleşkesinden çekilen fotoğrafta yer alan tabelada da İGA’nın sembolü görülebiliyor.

İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından paylaşılan ve İstanbul’a yağışın başladığı 19 Aralık 2018 akşam saatlerinde İGA Akpınar yerleşkesinden kaydedilen görüntülerde yerleşkenin sular altında kaldığı görülebiliyor.

Yeni yapılan İstanbul Havaliman’nından 18 ve 19 Aralık 2018 günü çekilen görüntülerde ise herhangi bir sel ya da su baskınına dair bir delile rastlanmıyor.

İGA’dan konu hakkında açıklama geldi

Görüntülerin ortaya çıkması ve bazı haber siteleri tarafından haberleştirilmesinin ardından İGA bir açıklama yaparak su baskını yaşanan yerin İstanbul Havalimanı terminal ve apron bölgesiyle ilişkili olmadığını belirtti. İstanbul Havalimanı’na 9 kilometre uzaklıkta bulunan İGA Akpınar yerleşkesinin yağmurdan etkilendiği de ifade edilen açıklamanın tamamı şöyle:

“İstanbul’da en fazla yağışın (24 saatte toplam 80,6 mm) düştüğü bölgemizde, yağıştan dolayı Akpınar ve İGA ana yerleşkemizin sadece otopark alanları olumsuz etkilenmiştir. Su baskını sonrasında İSKİ ve İGA yetkilileri tahliye işlemlerini ivedilikle başlatmış ve şu saat itibarıyla tamamlanmıştır. İşçilerin yatakhanelerinde ise herhangi bir su baskını gerçekleşmemiştir. Akpınar yerleşkemiz, İstanbul Havalimanı’na 9 kilometre, İGA ana yerleşkeye ise 6 kilometre mesafede bulunmaktadır. Su baskınının yaşandığı bölge ile İstanbul Havalimanı’nın terminal binası ve apron bölgesinin herhangi bir ilişkisi yoktur. İstanbul Havalimanı’ndaki seferler aksamadan başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir.”

Görüntülerin çekildiği ve sular altında kalan yerleşkenin Google Haritalar yardımıyla İstanbul Havalimanı’na uzaklığının 9 kilometre olduğunu da söylemek mümkün.

 

Kaynaklar

HaberTürk, İGA’dan su baskını açıklaması, 19 Aralık 2018

Twitter, İnşaat İşçileri Sendikasının videosu, 19 Aralık 2018

YouTube, Su baskınını gösteren video, 19 Aralık 2018

İHA, Yeni İstanbul Havalimanı şantiye alanını su bastı, 19 Aralık 2018

Kullanıcıların yüklediği Google Maps görüntüleri

Kullanıcıların yüklediği Google Maps görüntüleri

Foursquare, Şantiye alanının konumu

Google Earth Pro Havalimanı uydu görüntüleri, 2018

Instagram, Havalimanından çekilen görüntüler, 18 ve 19 Aralık 2018

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

HaberTürk, İGA’dan su baskını açıklaması, 19 Aralık 2018

Twitter, İnşaat İşçileri Sendikasının videosu, 19 Aralık 2018

YouTube, Su baskınını gösteren video, 19 Aralık 2018

İHA, Yeni İstanbul Havalimanı şantiye alanını su bastı, 19 Aralık 2018

Kullanıcıların yüklediği Google Maps görüntüleri

Kullanıcıların yüklediği Google Maps görüntüleri

Foursquare, Şantiye alanının konumu

Google Earth Pro Havalimanı uydu görüntüleri, 2018

Instagram, Havalimanından çekilen görüntüler, 18 ve 19 Aralık 2018