İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin tanıtım afişindeki kişinin kitabı ters tuttuğu iddiası

İDDİA: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin tanıtım afişindeki kişi kitabı ters tutuyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin tanıtım afişindeki kişinin kitabı ters tuttuğu iddia edildi. Twitter’da yer alan bir paylaşım, 16 bine yakın beğeni 2 binden fazla retweet aldı.

Ancak İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin tanıtım afişindeki kişinin kitabı ters tuttuğu iddiası doğru değil. Tanıtım afişindeki kişinin kitabı ters tutuyor gibi görünmesinin nedeni tasarım sırasında afişteki fotoğrafa ayna efekti uygulanması. Fotoğrafın orijinalinde fotoğraftaki kişinin kitabı ters tutmadığı görülebiliyor.

Afişte ayna efekti kullanılmış

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, 2018 yılı için hazırladığı tanıtım afişlerinde kullandığı fotoğrafa internet sitesinde de yer verdi. 4 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan bu fotoğrafta kütüphane önünde kitap okuyan kişinin elindeki kitabın ters olmadığını görmek mümkün.

Fotoğrafta Modern Psikoloji Tarihi kitabını okuyan kişinin kitabı düz tuttuğu görülebiliyor.

Orijinal fotoğrafın ise fotoğraf düzenleme programlarında ayna görüntüsü kullanılarak tanıtım afişine yerleştirildiği ve üzerinde oynandığı söylenebilir.

Tanıtım afişinde kullanılan fotoğraf

Ayna görüntüsü nedir?

Ayna görüntüsü (aynalama) bir görselin orijinal görüntüsünün dikey ve yatay yönde olmak üzere belirlenen açıda tam zıt yönde yansıtılması işlemidir.

Fotoğraf düzenleme programlarında “Tuvali yatay çevir” (Flip canvas horizantally) seçeneği seçildiğinde bir nesnenin ayna görüntüsü elde edilebilir. Aynı şekilde yansıma, aynalama, ters çevirme gibi şekillerde de ifade edilen bu özellik sıkça kullanılır.


İZÜ: “Grafikerin tasarım için yaptığı bir şey”

teyit.org’un görüştüğü İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Tanıtım Ofisi yetkilisi de üniversitenin tanıtım afişlerini tasarlayan grafikerin fotoğraftaki kişinin yazıyla aynı yere denk düşmesini istemediği için ayna efekti kullanarak fotoğrafı diğer yana yasladığını belirtti. Kitabın kesinlikle ters olmadığını belirten yetkililer, grafikerin tasarımı yaparken kitabı da buzladığını bu yüzden yanlış anlaşılmış olabileceğini ifade etti.

Kaynaklar

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Tanıtım afişindeki fotoğrafın orijinali, 4 Temmuz 2018

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Tanıtım Ofisi ile telefon görüşmesi, 1 Ağustos 2018 / 13:10

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Tanıtım afişindeki fotoğrafın orijinali, 4 Temmuz 2018

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Tanıtım Ofisi ile telefon görüşmesi, 1 Ağustos 2018 / 13:10