İstanbul’da bir timsaha tecavüz edildi iddiası

İDDİA: İstanbul’daki bir hayvanat bahçesinde timsaha tecavüz edildi.

YANLIŞ

19 Mart 2017 tarihinde biliyomuydun.com internet sitesinde yer alan “Oha bu kadarı da olmaz deme burası Türkiye. Hayvanat bahçesinde timsaha tecavüz ettiler” başlıklı haberde, İstanbul’da bir hayvanat bahçesinde bulunan Nil Timsahına hayvanat bahçesi çalışanlarından N.K.’nın tecavüz ettiği iddia edildi.

biliyomuydun.com sitesinde kullanılan manşet görseli

“Hayvana tecavüz suçundan mahkemeye çıkartılan N.K’yı mahkeme önce 4 ay hapis cezasına çarptırdı, ardından ‘iyi hal’ nedeniyle 2 aya indirdiği bu cezayı bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getirerek erteledi” ifadelerinin yer aldığı haberde kararın ardından mahkemeyi protesto eden hayvan severlerin, yasada hayvanlara yönelik işlenen suçların cezasının olmamasını eleştirdikleri belirtildi.

Herhangi bir yetkiliye veya mahkeme kaydına dayandırılmayan haberde yer alan iddia doğru değil. Haberin kaynağı olarak gebzehaberler.com sitesi gösterilse de haber ilk olarak 5 Nisan 2016 tarihinde parodi haber sitesi kirpice.com’da yayınlandı.

Mizahi ve hayal ürünü haberler yapan kirpice.com, kendi haberleriyle ilgili olarak şöyle bir tanım yapıyor: Sitede yer alan haberlerin hepsi, kişilik bölünmesi yaşayan, şizofren bir yazarın kafasında yarattığı hayali olaylardır.

Analiz: Melek Güler / teyit.org Gönüllüsü

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.