İstanbul’da fırtına sırasında çekilen görüntülerin güncel olduğu iddiası

İDDİA: İstanbul Akasya AVM önünden çekilen görüntüler 23 Haziran 2020’deki fırtınaya ait.

YANLIŞ

23 Haziran 2020 günü İstanbul’u etkisi altına alan kötü hava koşulları, sosyal medyada da etkisini gösterdi ve pek çok şüpheli görüntünün yayılmasına sebep oldu. Bu görüntülerden biri de Anadolu Yakası’nda Acıbadem Akasya AVM önünden çekilen fırtına görüntüleriydi. Bu video pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından güncel olduğu iddiasıyla paylaşıldı. Video bazı haber sitelerinde de yer aldı.

Ancak iddia doğru değil. Görüntüler 27 Temmuz 2017’deki fırtınaya ait.

Görüntüler Temmuz 2017 tarihli

Google’da anahtar kelimelerle basit bir arama yaptığımızda görüntülerin eski olduğunu öğreniyoruz. Videodaki görüntüleri tersten görsel aramayla arattığımızda da eski tarihli haberlere ulaşıyoruz. 27 Temmuz 2017’de İstanbul’da yaşanan fırtınadan Akasya AVM de etkilenmiş, görüntüler sosyal medyada ve pek çok haber sitesinde yer almıştı. Videonun eski tarihli olduğu bazı Twitter kullanıcıları tarafından da ifade edildi.

27 Temmuz 2017’de İstanbul’da yine bir fırtına yaşanmış ve Akasya AVM’nin ön cephesindeki tabeladan bazı parçalar kopmuştu. “Süper hücre bulut kütlesinin” neden olduğu şiddetli hava olaylarında çok büyük taneli dolu yağışı olmuş, ağaçlar yerinden sökülmüştü. 

Sonuç olarak görüntüler güncel değil. 23 Haziran günü İstanbul’da bir fırtına yaşandı ve bazı yerlerde hortum ve sel meydana geldi. Ancak Akasya AVM önünden güncel olarak kaydedildiği iddia edilen bu video 2017 tarihli. İddia bu hâliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Haberler.com, İstanbul'daki Dolu ve Sağanak, Acıbadem ve Koşuyolu'nu Resmen Yıktı, 28 Temmuz 2017

Sözcü, İstanbul’da inanılmaz yağmur fotoğrafları ve videoları, 28 Temmuz 2017

Memurlar.net, Acıbadem Akasya AVM'nin ön cephesi fırtınadan böyle etkilendi, 28 Temmuz 2017

YouTube Kartal 24 kanalı, Akasya AVM'ye fırtına şoku, 27 Temmuz 2017

Sözcü, İstanbul 27 Temmuz 2017 afeti! 9 gün sonra ikinci kâbusu yaşadık!, 28 Temmuz 2017

Sabah, İstanbul’da çok şiddetli dolu yağışı!, 27 Temmuz 2017

Havaforum, İstanbul’da Tarihi Dolu Yağışı ve Downburst: 27 Temmuz 2017 Felaketi, 28 Temmuz 2017

Anadolu Ajansı, İstanbul'da sağanak, hortum ve sel meydana geldi, 23 Haziran 2020