İstanbul’da yatay yıldırım görüldüğü iddiası

İDDİA/ Video: İstanbul’da yatay yıldırım görüldü.  

YANLIŞ

Sosyal medya kullanıcıları ve Show TV tarafından paylaşılan bir videoda gökyüzündeki yıldırımın İstanbul’da çekilmiş olduğu iddia edildi.


Ancak videonun İstanbul’dan olduğu iddiası doğru değil.

Video 14 Ağustos 2016 yılında Joellen Sokolowski tarafından ABD’nin Florida eyaletinden olduğu iddiasıyla YouTube’a yüklenmiş, Sokolowski bunu kendi rıhtımından çektiğini ifade etmişti.

Aynı şekilde Sokolowski Facebook sayfasından da bu videoyu paylaşmış.

15 Ağustos tarihinde ise Florida’da hava durumu, eğlence ve spor alanında yayıncılık yapan WFLA News Channel da bu videoyu Joellen Sokolowski’nin ismini geçirerek paylaştı.


Ayrıca Joellen Sokolowski’nin YouTube’da paylaştığı videonun altında “Jukin Media Verified” ifadesini görmek mümkün. Jukin Media, sosyal medyada paylaşılan kullanıcı üretimi içerikleri kullanıcılardan satın alan bir kuruluş. Jukin Media’nın web sitesinde onay almış videoların aratılabildiği bir kısım bulunuyor. Sokolowski’nin paylaştığı yıldırım videosunun adresini burada arattığımızda lisanslı sayfasına ulaşabiliyoruz.

Joellen Sokolowski’nin yaşadığı yeri Spokeo isimli siteden bulabilmek mümkün. Adrese bakıldığında ise bu videonun çekildiği yerin Sokolowski’nin yakınındaki rıhtım olabileceğini görmek mümkün.


Paylaşılan videoda kullanıcıların görüntülerde cami olduğunu iddia ettiği yerde ise YouTube’taki videodan da anlaşılabileceği gibi direklerin ve evlerin bulunduğunu söylemek mümkün.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.