İsviçre’de Matterhorn Dağı’na Türk bayrağı yansıtıldığı iddiası

İDDİA: İsviçre’de Matterhorn Dağı’na Covid-19 ile mücadele sürecinde Türkiye’ye destek olma amacıyla Türk bayrağı yansıtıldı.

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e birçok ihbar olan gelen gönderilerde, İsviçre’de bulunan Matterhorn Dağı’nda Covid-19 ile mücadele sürecinde Türkiye’ye destek olmak için Türk bayrağı yansıtıldığı iddia edildi. Bu gönderilerden yalnız biri yaklaşık 3 bin kez beğenildi. Aynı iddia çeşitli haber sitelerinde de konu edildi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları iddianın doğruluğundan şüphe etse de iddia doğru. İsviçre’de koronavirüs ile mücadele sürecinde içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkenin bayrağı Matterhorn Dağı’na yansıtıldı. Fakat yansıtılan tek ülke Türkiye değil ve ülke bayraklarının yanı sıra çeşitli motivasyon sözcükleri de yansıtıldı.

Birçok ülkenin bayrağı proje kapsamında yansıtıldı

İsviçre’de Zermatt isimli bir turizm acentesi, Covid-19 ile mücadele kapsamında insanlara umut olması amacıyla Matterhorn Dağı’nda “Lighting is hope” isimli bir projeyi hayata geçirdi. 24 Mart ila 26 Nisan 2020 tarihlerinde sürdürülen proje kapsamında yalnızca Türkiye’nin değil, yaklaşık 50 ülkenin bayrağı yansıtıldı. Ülkelerin  bayraklarının yanı sıra “umut”, “sevgi”, “teşekkürler” ve “evde kal” gibi motivasyon sözcükleri de dağa yansıtıldı. 

Proje kapsamında 24 Nisan 2020’de 20 dakika boyunca Türk bayrağı da yansıtıldı. Türk bayrağının yansıtıldığı dakikalarda kaydedilen fotoğraf, projenin sayfasında “Türkiye şu anda birçok zorlukla karşı karşıya ve Covid-19’dan ciddi şekilde etkilenmekte. İnsanlara bir umut işareti gönderiyor ve krizin üstesinden gelmek için onlara çok fazla güç ve azim diliyoruz.” ifadeleri ile paylaşıldı. Ayrıca görsel, proje fotoğrafçılarından biri olan Michael Portman’ın sayfasında da yer alıyor. 

Türk bayrağının dağa yansıtıldığı sırada farklı açıdan çekilmiş olan fotoğraflar da mevcut.

Proje boyunca yansıtılan diğer ülkelerin bayrakları ve motivasyon ifadeleri de proje sayfasında görülebiliyor

Proje, Polonya, Singapur ve ABD gibi bayrakların yansıtıldığı birçok ülkenin haber sitesinde konu edilmiş. 

Sonuç olarak iddia doğru. İsviçre’de Covid-19 ile mücadele sürecinde Türkiye’nin bayrağı Matterhorn Dağı’na yansıtıldı. Fakat yansıtılan tek ülke Türkiye değil ve ülke bayraklarının yanı sıra çeşitli motivasyon sözcükleri de yansıtıldı.

Kaynaklar

Zermatt, Light projections on the Matterhorn

Zermatt, Illumination 24 April 2020: Turkey, 24 Nisan 2020

Michael Portman, Matterhorn aydınlatması

Zermatt, Illumination 24 April 2020: Turkey, 24 Nisan 2020

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Zermatt, Light projections on the Matterhorn

Zermatt, Illumination 24 April 2020: Turkey, 24 Nisan 2020

Michael Portman, Matterhorn aydınlatması

Zermatt, Illumination 24 April 2020: Turkey, 24 Nisan 2020