İtalya’da göçmenlerin kaldığı manastırda 9 rahibenin hamile kaldığı iddiası

İDDİA: 5 Kuzey Afrikalı göçmene kapılarını açan İtalya’daki kadın manastırının 9 rahibesi hamile kaldı.

YANLIŞ

Sputnik Türkiye, Sözcü, IMP News, Yurt, Akşam, Milliyet, Hürriyet gibi bazı haber sitelerinde yer alan haberlerde, beş Afrikalı göçmeni misafir eden İtalya’nın Milano kentindeki bir manastırda dokuz rahibenin hamile kaldığı iddia edildi.

Giornale Italiano gazetesine dayandırılan haberlerde, manastırdaki düzenden sorumlu baş rahibenin manastırda olmamasından istifade eden genç rahibelerin, geceleri göçmenlerle birlikte geçirdiği ifade edilerek şöyle denildi:

Gazeteye konuşan rahibeler, göçmenlerle ilişkiye girmediklerini iddia ediyor: “Kötü bir şey yapmadık. Onların sevgi ve teselliye ihtiyacı vardı. Meryem de bakireyken hamile kaldı ve baş rahibe de bizim gibi onun suçsuzluğuna inanıyor. Bizlere böyle bir mucize lütfedildi, bunun başka açıklaması yok. Bunun için Tanrı’ya şükrediyoruz.”

Ancak göçmenlerden birinin gazeteye yaptığı açıklamada, olayın rahibelerin anlattığı şekilden farklı geliştiği anlaşılıyor: “Rahibelerle çok eğlendik ve tüm tanıdıklarımıza bu yeri tavsiye edeceğiz. Rahibelere teşekkürler, İtalya’ya teşekkürler.”

Baş rahibe, göçmenlerle ilişkiye giren rahibelerden istifa etmelerini talep etti.

Haberin dayandırıldığı Giornale Italiano, gerçek olmayan haberler üreten parodi bir haber sitesi. Dokuz rahibenin hamile kaldığı haberi Giornale Italiano sitesinde ilk olarak 20 Ocak 2017 tarihinde yayınlanmış. Habere dair güvenilir başka bir kaynakta bilgi bulmak mümkün değil.

Sitenin “Informazioni” (Bilgi) bölümünde sitenin gerçek bir gazete olmadığı, güncel olarak haber ürettiği ancak bu haberlerde eğlence için yanlış bilgiler yer alabileceği belirtiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.