İtalya’da koronavirüse karşı Kuran okunduğu iddiası

İDDİA: İtalya, yeni koronavirüse (Covid-19) karşı Kur’an-ı Kerim okuttu.

DOĞRU

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan, Teyit’e de ihbar olarak gelen bir iddiaya göre İtalya’da Capri Belediye Başkanı yeni koronavirüsten (Covid-19) kurtulmak için Kur’an-ı Kerim okuttu. Twitter’da paylaşılan iddia iki bine yakın retweet, 10 binden fazla beğeni aldı. İddia Takvim, Haberler.com, Sabah, Cumhuriyet, Sputnik gibi haber sitelerinde koronavirüse karşı Kuran okunduğu şeklinde haberleştirildi. 

İtalya’da Kur’an-ı Kerim, salgından ölenleri anmak üzere düzenlenen bir etkinlikte okunmuş ama farklı dinlerden ve kültürlerden temsilciler de bu etkinlikte yer almış. Görüntüler 13 Nisan 2020 tarihinde Carpi Piskoposluğu ve belediye idaresi tarafından Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenleri anmak için “Covid-19 kurbanları anısına dinlerarası ve çok kültürlü toplantı” ismiyle düzenlenen dinlerarası ve çok kültürlü bir etkinlikte kaydedilmiş. 

Etkinlik Covid-19’dan ölenlerin anısına düzenlenmiş

İtalya’nın Carpi şehrinde, Carpi Piskoposluğu ve Carpi Belediyesi İdaresi tarafından Covid-19’dan ölenleri anmak için bir etkinlik düzenlendi. Görüntülerde Kur’an-ı Kerim bu etkinlik sırasında okunuyor. 13 Nisan 2020 tarihinde Piazza Martiri Meydanı’nda düzenlenen “Covid-19 kurbanlarının anısına dinler arası ve çok kültürlü toplantı” isimli etkinlik sırasında farklı dinlerden ve mezheplerden temsilciler salgından hayatını kaybedenlerin anısına kutsal metinlerden bölümler ve dualar okumuş. Etkinliğin tamamının kaydına YouTube üzerinden ulaşmak mümkün. 

Carpi Piskoposluğu ve Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında imam Mourad Selmi de Kuran-ı Kerim’den Al-i İmran suresini okumuş, salgının son bulması için dua etmiş. Ancak etkinliğe yalnızca Müslüman temsilci değil, Hristiyan, Yahudi ve Sikh cemaatlerinden temsilciler de katılmış, Covid-19 salgınına karşı birlikte dua etmişler. Dolayısıyla yapılan etkinlikte sadece Kuran okunmamış; zaten etkinliğin tek amacı da bu değil. 

Etkinlikte yer alan diğer temsilciler şöyle sıralanabilir:

Carpi Belediyesi yönetimini temsilen Belediye Başkanı Alberto Bellelli, Carpi Piskoposluğunu temsilen Diocese Vicar General Monsignor Ermenegildo Manicardi, Modena ve Reggio Yahudi Cemaatini temsilen Haham Beniamino Goldstein, Müslüman Topluluklar Birliği’nden Imam Mourad Selmi, Romanya otosefali Ortodoks Kilisesini temsilen Florin Chihaia, Moldova Ortodoks Kilisesi için Başpiskopos Arcadie Porcescu, Çin Protestan Hıristiyanları temsilen Elisa Yang, Sikh topluluğunu temsilen Manroob Sing.

Salgın önlemlerinden dolayı etkinlikte izleyici yer almamış; Carpi Psikoposluğu ve Belediyesi’nin internet siteleri ve Facebook hesaplarından canlı yayınlanmış. Her temsilci konuşmasını hem İtalyanca, hem de kendi dilinde yapmış. 

Ayrıca yapılan toplantının ardından basın açıklaması da yayınlanmış, konuşma yapan din temsilcilerinin neler söylediklerine dair detaylara yer verilmiş. Metinde dinlerarası ve çok kültürlü toplantıda Covid-19’dan hayatını kaybedenlerin anısına ve hasta olanlara dua etmek için düzenlendiği belirtilmiş. Dini mezheplerin ve kültürel grupların etkinlikle yer almasıyla salgına karşı birlikte hareket etme mesajı verildiği vurgulanmış. 

Dolayısıyla dini mezhepler ve kültürel gruplar yeni koronavirüsten hayatını kaybedenlerin anısına dua etmek için bir araya gelmiş, hastaların sağlığına kavuşması ve salgının bitmesi için kutsal metinlerden bölümler okumuş, dualar etmiş. 

Salgından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İtalya’da 21 Nisan itibariyle 180 binin üzerinde yeni koronavirüs vakası bulunuyor. 

Sonuç olarak Kur’anı Kerim Covid-19’dan dolayı hayatını kaybedenlerin anısına düzenlenen bir etkinlik sırasında okunmuş. Etkinlikte başka dini ve kültürel grupların temsilcileri de yer almış.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Youtube, Etkinliğin kaydı, 13 Nisan 2020

Dioseci Di Capri, Capri Piskoposlğu’nun resmi internet sitesi 

CSV Terre Estensi, Etkinliğin haberi

Comune di Capri, Capri Belediyesinin etkinliğin duyurusunu yaptığı haberi, 11 Nisan 2020

İtalya Capri Piskoposluğu’nun Facebook hesabı

İtalya Capri Belediyesi’nin Facebook hesabı

Etkinliğin basın açıklaması

Etkinlikte yapılan konuşmaların detayları

Johns Hopkins Üniversitesi Covid-19 verileri