İYİ Parti’nin seçimlere giremeyeceğini belirten YSK belgesi

İDDİA / Fotoğraf: Yüksek Seçim Kurulu İYİ Parti’nin seçimlere giremeyeceğine dair bir belge yayınladı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Gazete Yolculuk gibi haber sitelerine paylaşılan bir belgenin, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yayınlandığı ve İYİ Parti’nin seçimlere giremeyeceğini gösterdiği iddia edildi.

Belge doğru değil

Ancak belgenin, YSK tarafından yayınlandığı ve İYİ Parti’nin 24 Haziran 2018’de yapılacak seçimlere giremeyeceğini gösterdiği iddiası doğru değil.

Söz konusu belgeye bakıldığında bazı yazım yanlışları göze çarpıyor. Örneğin belgenin sol üst köşesindeki konu bölümünde “içtihat” kelimesinin “içtahat” olarak yanlış yazıldığı dikkati çekiyor.

YSK’nın internet sitesinde konuyla ilgili yayınlanan bir karar da bulunmuyor. İnternet sitesinde yayınlanan son kararın 14 Mart 2018 tarihli olduğu görülebiliyor.

teyit.org’un görüştüğü YSK yetkilileri ise partiler hakkında yapılan incelemelerin devam ettiğini ve henüz bu yönde bir açıklamanın olmadığını belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu, Adalet Bakanlığı’na böyle bir yazı gönderilmediğini belirterek konuyla alakalı basın açıklaması yaptı.

İyi Parti yetkilileri de belgeyi yalanladı

teyit.org söz konusu belge hakkında İYİ Parti’nin yetkilileriyle de görüştü. Belgenin sahte olduğunu dile getiren yetkililer, İYİ Parti Gençlik Kolları’nın konuyu YSK’ya sorduğu ve henüz böyle bir karar olmadığı yanıtını aldıklarını dile getirdi.

Belgenin tartışma yaratmasından sonra İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray da Twitter’da belgenin sahte olduğunu dile getirdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, AK Parti ve MHP’nin, seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına ilişkin ortak seçim önergesi TBMM Başkanlığına sunuldu. Önerge, 20 Nisan Cuma günü TBMM Anayasa Komisyonunda, hafta sonu ise TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

Görseli paylaşan hesap tweetini sildi

Görseli ilk olarak paylaşan “Hayır Platformu” isimli Twitter kullanıcısının daha sonra söz konusu tweeti sildiği görülebiliyor.

İYİ Parti’nin seçime girme koşulları

BBC Türkçe’nin haberine göre YSK, 1 Ocak itibariyle seçime girebilecek dokuz partiyi açıklamıştı.

YSK’nın 298 sayılı ‘Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’ ile 2820 sayılı ‘Siyasi Partiler Kanunu‘nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak’tan en az 6 ay öncesi itibariyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan partilerin seçime girebileceğini duyurmuştu. Bu partilerin de AKP, Bağımsız Türkiye Partisi, BBP, CHP, DP, HDP, MHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisi olduğu belirtildi.

25 Ekim 2017’de kurulan İYİ Parti’nin ilk kongresinden sonraki altı ayı 1 Eylül’de doluyor, örgütlenmesini tamamlayamazsa seçime girebilmesi için İYİ Parti’nin TBMM’de grup kurması gerekiyor.

SON GÜNCELLEME: 19.04.2018 / 19:14

  • YSK’nın konuyla ilgili açıklaması eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.