İzlandalı kadınlarla evlenen göçmenlere para ödeneceği iddiası

İDDİA: İzlanda hükümeti, İzlandalı kadınlarla evlenen göçmenlere aylık 5 bin dolar ödeneceğini açıkladı.

YANLIŞ

Bazı sosyal medya hesapları tarafından, İzlanda hükümetinin erkek nüfusunun yetersiz olması nedeniyle İzlandalı kadınlar ile evlenmeleri durumunda ülkede yaşayan göçmenlere aylık 5 bin dolar ödeyeceği iddia edildi.

Ancak bu iddia doğru değil.

İzlanda hükümetinin konuyla ilgili yaptığı resmi bir açıklama olmadığı gibi İzlanda’nın günlük magazin dergisi Reykjavik Grapevine‘de 1 Temmuz 2016’da olayın doğru olmadığına dair bir yazı yayımladı.

Hayır, hükümet İrlandalı ile evlendiğinizde size para ödemeyecek başlığı ile yayınlanan yazıda, iddiaların İzlanda’daki sosyal medya kullanıcıları arasında büyük bir tepki ve şaşkınlık yarattığı, İzlandalı kadınların Facebook’tan tanımadıkları erkekler tarafından mesaj ve arkadaşlık teklifleriyle taciz edildiği belirtilerek, hükümetin İzlanda’da evlenen göçmenlere cinsiyet farketmeksizin hiçbir teşvik ödemeyeceği ifade edildi. Yazıda İzlanda’da erkek nüfusunun şu an kadın nüfusundan daha fazla olduğu da belirtildi. 

Ayrıca Snopes da bu haberdeki iddianın doğru olmadığını belirterek bir yazı yayınlamıştı. 

 

SON GÜNCELLEME: 10.05.2017 13.30

  • İddianın sosyal medyada tekrar yayılmasının ardından kaynak gösterilen sitenin arşivi ve Snopes’un yazısı eklendi. Başlık tekrar düzenlendi. 
  • Görsel eklendi.