İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in camiye ayakkabıyla girdiği iddiası

İDDİA: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bir camiye ayakkabıyla girdi.

YANLIŞ

Sosyal medyada 7 Aralık 2019’da paylaşılan iddiaya göre, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bir teftiş sırasında Fethiye Köyü Camisi’ne ayakkabıyla girdi. Çeşitli Facebook kullanıcıları tarafından da paylaşılan iddianın yer aldığı gönderilerden biri, yaklaşık bin paylaşım aldı. İddia Yeni Akit tarafından da haberleştirildi. 

İddiaya eşlik eden fotoğraflarda, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in zemini yeşil ve kırmızı bir halıyla kaplı odada ayakkabılarıyla durduğu görülebiliyor. 

Ancak fotoğraflar köyün camisinden değil. Aynı gün cami dışındaki bir binanın giriş kısmındaki odada çekilmişler. Bu alan ibadet amaçlı kullanılmıyor. 

Fethiye Köyü İzmit isimli Facebook sayfasında, Hürriyet’in köyü ziyaret ettiği 7 Aralık 2019’da çekilen bazı fotoğraflara ulaşmak mümkün. Kaplan’ın bu sırada hem cami, hem de cami dışındaki bir binaya girdiği fark edilebiliyor. 

Yukarıdaki fotoğraf, iddia konusu odanın önünde çekilmiş. 

Aynı Facebook sayfasında paylaşılan köy camisi fotoğraflarından da, iki yapı arasında belirgin bir fark olduğu görülebiliyor. 

Hem Facebook sayfası, hem de Twitter’dan paylaşılan fotoğraflardan, camide çekilen fotoğrafları görmek mümkün. Bu fotoğraflarda başkanın camiye ayakkabıyla girmediği açıkça görülüyor. 

Kaplan Hürriyet, 7 Aralık’taki bu geziden bir video da paylaştı. Odanın cami ile alakalı olmadığı, bu videodan da anlaşılıyor. Başkan etrafındakilerle sohbet ederken, buranın cami olmadığının altı özellikle çiziliyor.

Belediye başkanı ziyaret görüntülerini yayınladı

Belediye başkanı iddianın sosyal medyada yayılmasının ardından bir basın açıklaması da yaptı. İzmit Belediyesi’nin Twitter hesabından yapılan Periscope yayınının yanı sıra, İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından da paylaşılan açıklamanın başında, cami dışında bir binanın görüntüsü var. Bu binanın kapısından, iddia konusu fotoğrafların çekildiği yer olduğu anlaşılıyor. 

Başkan Kaplan Hürriyet, basın açıklamasında iddiayı ilk paylaşanlardan belediye meclis üyesi Şener İnce hakkında suç duyurusunda bulunacağını da ifade etti. İnce ise daha sonra yaptığı bir paylaşımda, Kaplan Hürriyet’in başını örtmeden camiye girmesinin yanlış olduğunu savundu. 

Yerel seçimlerden sonra köylünün talebi üzerine cami ve çevresinin peyzajı düzenlenmiş. Belediye Başkanı da köyü, yapılan düzenlemeleri görmek için ziyaret etmiş. Ancak çevrenin eski halinin görüntüsüne Google Haritalar ya da Google Earth Pro’dan ulaşılamıyor. Teyit, Facebook üzerinden köy sakinlerine ulaştı, fakat şimdiye kadar yanıt alamadı. 

Muhtar da açıklama yaptı

Fethiye Köyü Muhtarı İsa Altıntaş da Facebook hesabı üzerinden bir açıklama yaptı ve iddia fotoğrafların kaydedildiği yerin cami olmadığını açıkladı. Altıntaş’ın söylediklerine göre fotoğraflar, eskiden mescit olarak kullanılan, ancak şu anda ardiye olan mekanda çekildi. Mekanda arada sırada serada çalışan işçilerin kaldığını belirten Muhtar Altıntaş, belediye başkanının odanın tadil edilerek misafirhane olmasını önerdiğini söyledi. Muhtar, fotoğraflardaki odanın camiye beş metre uzaklıkta olduğunu da ekledi. 

İHA’nın kaydettiği görüntülerde görülebilen cami dışındaki binanın önündeki kırmızı zemin ile caminin önündeki kırmızı zeminin aynı olduğu sonucuna buradan ulaşabiliyoruz. 

Bazı yerel gazetelerde de söz konusu odanın camide olmadığı bilgisi tekrarlanmış. Doğrulama platformu Malumatfuruş da, iddia fotoğraflarda görülen yerin cami değil, cami dışındaki ardiye olduğu bilgisini paylaştı.

Sonuç olarak İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in bir köy camisine ayakkabıyla girdiği iddiası doğru değil. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden bağlamdan koparmaya örnek gösterilebilir. 

SON GÜNCELLEME:

  • Şener İnce’nin paylaşımı ile ilgili açıklama güncellendi. ( 12 Aralık 2019 / 09.30 )

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Malumatfuruş, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Camiye Ayakkabıyla Girdiği İddiası, 8 Aralık 2019

Facebook, Muhtarın açıklaması, 7 Aralık 2019

Twitter, Belediye başkanının Periscope yayını, 8 Aralık 2019

YouTube, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten açıklama, 8 Aralık 2019

Twitter, Başkanın paylaştığı iddia konusu yerden video, 7 Aralık 2019

Facebook, Fethiye Köyü İzmit sayfasında paylaşılanlar, 7 Aralık 2019