Japonya’da dağlar ziyaret edilirken ayakların silindiği iddiası

İDDİA: Japonya’da dağlar ziyaret edilirken ayakkabıların altının silinmesi gerekiyor.

YANLIŞ

Facebook’ta yaygın bir gönderide, Japonya’da dağları ziyaret edeceklerin, girişte ayakkabılarını silmesi gerektiği iddia edildi. Binden fazla beğeni alan iddia, 2018 yılında Twitter’da da paylaşılmıştı. Fotoğraf Onedio, Pinterest gibi sitelerde de yer aldı.

Ancak iddia yanlış. Fotoğraf Tokyo’ya bin kilometre uzaklıktaki Hahajima adasında bulunan Chibusa dağı girişinde çekilmiş. Burada içeri yabancı tür ve tohum taşınmasının engellenmesi için ayak temizleme matı kullanılsa da, kural Japonya’nın tümünü kapsamıyor. 

Görsel Japonya’daki Chibusa adasından

Tersine görsel arama ile ulaştığımız sonuca göre, fotoğraf Japonya Ogasavara bölgesi adalarını oluşturan Hahajima adasındaki Chibusa dağında çekildi. Ogasavara adaları aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. 

İddiada yer alan fotoğraf, 2017’de yayınlanan bir yazıda kullanılmış. Yazıda pek çok endemik bitkiye ev sahipliği yapan Chibusa Dağı’nda yürüyüş yapmaya başlamadan önce, yabancı tür ve tohumların taşınmasını engellemek için ayakların mata silmesi gerektiği belirtiliyor. Bir başka internet sitesinde, endemik türlerin bulunduğu alana girerken kıyafetlerin de temizlenmesi gerektiği bilgisine yer veriliyor.

Yabancı türlerin taşınmasını engellemek için dağa girişte ayakkabıların altının silinmesi gerekiyor. 

Yine aynı yazıda yer verilen farklı açıdan çekilen bir fotoğrafta da Chibusa Dağı yazısı görülüyor. 

Benzer bir görsel Google Maps’te bir kullanıcı tarafından da paylaşılmış.

Turizm rehberinde böyle bir bilgi yok 

Japonya Elçiliği’nin resmi sitesinde yer alan ve Japonya Ulusal Turizm Ofisi tarafından hazırlanan bir el kitapçığında da, dağlardan bahsedilirken genel bir ayakkabı temizleme uygulamasından bahsedilmiyor. Diğer yandan kitapçıkta turistler için ülkedeki otellerin batıdaki gibi olmadığı, odaya girerken ayakkabıların dışarıda bırakılması gerektiği uyarısı yapılıyor. 

Japonya’nın en bilinen ve turist rotaları için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğu belirtilen Fuji Dağı ve çevresinde de ayakkabı temizleme uygulaması yok. 23 Temmuz’da bir turistin Japonya’nın sekiz bölgesinden biri olan ve Fuji Dağı’nı da içinde barındıran Yamanaşi Prefektörlüklerinden (bölgesi) olan Fuji Beş Gölü çevresinde yaptığı paylaşımda, ayakkabılarını çıkarmadığı görülüyor. 

Yine Japonya Fuji’de yapılabilecek 10 aktivite öneren bir internet sitesinin yayınladığı görsellerde de, dağda gezintide olan turistlerin ayakkabılarını çıkarmadığı görülebiliyor.

Yamanashi’de yer alan buzul mağarası girişi

Temizlik Japonya’da topluma çocukluktan itibaren aşılanan bir alışkanlık, bu nedenle toplumda bu konu özel bir yer tutuyor. Hatta budizmin Zen versiyonunda bir ruhsal egzersiz olarak da görülüyor.

Sonuç olarak dağa girerken ayakkabıların silinmesi uygulaması, Japonya’daki tüm dağları kapsamıyor. İddia yanlış bilginin yedi türünden çarpıtma kategorisinde yer alıyor. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar 

UNESCO, Ogasawara Islands

Matcha, 世界自然遺産・小笠原の自然に触れる「母島」乳房山でトレッキング

World Natural Haritage, Hahajima Island / Mt. Chibusayama Trekking Tour featuring the many remaining endemic species of the Ogasawara Islands

Google Haritalar, Chibusayama 

BBC, Japonya nasıl bu kadar temiz bir ülke olabiliyor?, 29 Kasım 2019 

Japonya Elçiliği Resmi Sitesi, Japonya Ulusal Turizm Ofisi