Japonya’da gökyüzüne lazerle uçuş rotası çizildiği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Japonlar gökyüzüne lazerle uçuş rotası çizdi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, Japonların gökyüzüne lazerle uçuş rotası çizdiği ve uçakların bu rotayı takip ederek yollarına devam ettiği iddia edildi. Bir süredir internette dolaşan ve şehir efsanesi haline gelen fotoğraf Facebook’ta “Bilim Teknoloji Mühendislik Proje Üretim Kulübü” isimli sayfa tarafından paylaşıldı ve 20 binden fazla paylaşım aldı.

Ancak, Japonların Osaka’da bulunan havalimanına uçakların rahat inebilmesi için gökyüzüne lazerle iniş rotası çizdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafın orijinalinin bir kullanıcı tarafından 2014 yılında İtima havalimanından olduğu notunu ekleyerek paylaştığı görülebilir.

Uzun pozlama tekniği

İddia görselinde yer alan ve iniş rotası olarak gösterilen ışıklı şerit aslında bir uçağın kalkışı sırasında ardında bıraktığı ışık izlerine ait. Fotoğrafçıların sıkça kullandığı uzun pozlama (long exposure) tekniği hareketli cisimleri fotoğraflamak için kullanılıyor. Fotoğraf makinesinin sabit bir şekilde tutulduğu ve uzun süreler boyunca fotoğrafın çekildiği bu durumda hareket eden cisimlerin kendileri değil yansıttıkları ışıklar fotoğraflanabiliyor. Sonuç olarak ise fotoğrafta cismin kendisi değil yansıttığı ışıklar görülüyor.

Fotoğrafçılıkta popüler olan uzun pozlama yöntemiyle çekilmiş birçok havalimanı fotoğrafına ulaşmak da mümkün.

Kaynaklar:

Twitter, Fotoğrafın orjinali, 12 Ekim 2014

The Super Slice, Uzun pozlama yöntemiyle çekilmiş diğer havalimanı fotoğrafları, 17 Ekim 2011

Flickr, Uzun pozlama yöntemiyle çekilmiş diğer havalimanı fotoğrafları, 25 Mayıs 2016

Flickr, Uzun pozlama yöntemiyle çekilmiş diğer havalimanı fotoğrafları, 12 Kasım 2007