Johnny Depp’in Kaz Dağları ile ilgili paylaşım yaptığı iddiası

İDDİA: Johnny Depp, Kaz Dağları’nda gerçekleşen altın arama çalışmalarına tepki gösteren bir paylaşım yaptı.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Sinemalar.com, Beyazperde.com, Diken gibi internet sitelerinde paylaşılan iddiaya göre dünyaca ünlü ABD’li oyuncu Johnny Depp, Instagram hesabından Kaz Dağları’nda gerçekleşen altın arama çalışmalarına tepki gösteren bir paylaşım yaptı

 

Twitter’da Can Dündar tarafından da Johnny Depp’in resmi hesabı olduğu düşünülerek “Türkiye halkı desteğinize minnettar” mesajıyla paylaşılan iddia yüzün üzerinde kişi tarafından retweet edilirken beş yüzün üzerinde kullanıcı tarafından beğenildi.

Ancak Johnny Depp’in kendi Instagram hesabından Kaz Dağları ile ilgili paylaşım yaptığı iddiası doğru değil. Bölgede gerçekleşen altın arama çalışmalarına tepki gösteren paylaşım Johnny Depp’in kendi hesabından değil, hayranları tarafından açılmış bir fan hesabından yapıldı. Johnny Depp’in resmi Instagram hesabı bulunmuyor.

Kaz Dağları paylaşımı Johnny Depp’in fan hesabından yapıldı

Kaz Dağları’nda gerçekleşen altın arama çalışmalarına yönelik tepki göstermek amacıyla yapılan paylaşım Johnny Depp tarafından değil, Instagram’da 1.4 milyon takipçisi bulunan  “johnnydeppoffical__” isimli bir fan hesabından yapıldı. Fan hesabından yapılan  paylaşım 190 bine yakın beğeni aldı.

Ayrıca Instagram hesabının sabitlenen hikayelerine bakıldığında reklam almak için “social media marketing” yazan bir hikaye olduğu fark ediliyor. Hikayesinde “[email protected]” e-posta adresini paylaşması da Johnny Depp’in resmi hesabı olamayacağını gösteren önemli bir nokta.

Johnny Depp’in sosyal medyada kendisine ait herhangi bir resmi hesabı bulunmuyor. Kendisi de daha önce bir röportajında sosyal medya hesaplarının olmadığını belirtmişti.

Malumatfuruş isimli köşe yazarları odaklı doğrulama sitesi hazırladığı yazıda “johnnydeppoffical__” isimli fan hesabının Türk biri tarafından yönetildiğini belirtti. Teyit, söz konusu hesaba ulaşmaya çalıştı ancak kendisinden cevap alamadı.

Sonuç olarak Johnny Depp’in Kaz Dağları ile ilgili destek paylaşımı yaptığı iddiası doğru değil. Söz konusu paylaşım Johnny Depp’in Instagram fan hesabından yapıldı. İddia yanlış bilginin yedi türünden “hatalı ilişkilendirmeye” örnek gösterilebilir.

Kaynaklar 

Instagram, Johnny Depp’in fan hesabının paylaşımı, 6 Ağustos 2019

Youtube, Johnny Depp röportaj, 12 Haziran 2019 

Malumatfuruş, Johnny Depp analizi, 7 Ağustos 2019

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar 

Instagram, Johnny Depp’in fan hesabının paylaşımı, 6 Ağustos 2019

Youtube, Johnny Depp röportaj, 12 Haziran 2019 

Malumatfuruş, Johnny Depp analizi, 7 Ağustos 2019