‘Kadınlar insan değil memeli hayvan’ haberi parodi

İDDİA: Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen bir panelde bilim adamları “kadınların insan değil memeli hayvan kategorisine girmesi gerektiğini” söyledi.

YANLIŞ

Sosyal medya ve internethaber.com* gibi bazı haber sitelerinde yer alan habere göre, Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen bir panelde bilim adamları “kadınların memeli oldukları, bu nedenle deve ve keçi gibi diğer memeli türleriyle aynı haklara sahip olabileceklerini” ifade etti.

Ayrıca haberlerde “Women’s Liberation Action Network” isimli örgütten de bilim adamlarının bu ifadelerini destekleyici açıklama geldiği yazıldı. 

suudi-bilim-adamlari-kadinlar-memeli

Parodi haber sitesi kaynaklı

Haber daha önce de yaptığı parodi haberlerle bilinen Zaytung benzeri bir site olan World News Daily Report isimli web sitesi çıkışlı. Parodi haberde geçen Women’s Liberation Action Network isimli örgüt de gerçek değil, böyle bir kuruluş bulunmuyor.

Parodi haberde kullanılan görsel ise Al Arabiya English WGS panelinden. Paneldeki konuşmalara ilişkin bir yazıyı burada bulabilirsiniz.

*internethaber.com hatasını düzelterek, bir tekzip yayınladı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.