Kanada Savunma Bakanlığı’nın Mazlum Kobani’ye ‘temiz savaşçı’ ödülünü verdiği iddiası

İDDİA: Kanada Savunma Bakanlığı Mazlum Kobani’ye “temiz savaşçı” ödülünü verdi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide Kanada Savunma Bakanlığı’nın Mazlum Kobani olarak da bilinen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Mazlum Abdi’ye “temiz savaşçı” ödülünü verdiği iddia edildi.

Kanada Savunma Bakanlığı tarafından “ömrünü savaşlarda insanlığa hizmet için adayan” kişilere her yıl verildiği ifade edilen temiz savaşçı ödülü hakkında; Oda Tv, Haberler, Yeni Akit, Aydınlık, Sendika63, İnternethaber ve Takvim gibi internet sitelerinde de haberler yer aldı. 

Buna ek olarak Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı Süleyman Seyfi Öğün de 31 Ekim 2019 tarihli yazısında, olduğu iddia edilen “temiz savaşçı” ödülü hakkında bir yazı yayımladı

Ancak Kanada Savunma Bakanlığı’nın Mazlum Kobani olarak da bilinen Mazlum Abdi’ye “temiz savaşçı” ödülünü verdiği iddiası doğru değil. İnternette yapılan aramalarda her yıl verildiği ifade edilen temiz savaşçı ödülü hakkında bir bilgi bulunmuyor. Buna ek olarak konu hakkında görüşülen Kanada Büyükelçiliği de böyle bir ödülün olmadığını belirtti.

Teyit konu hakkında yetkililerle görüştü 

Kanada Savunma Bakanlığı’nın Mazlum Kobani’ye temiz savaşçı ödülünü verdiğine dair iddia hakkında Teyit, Kanada Büyükelçiliği ile iletişime geçti. Elçilik yetkilileri Mazlum Kobani’ye verildiği ifade edilen “temiz savaşçı” isimli bir ödül olmadığını ifade ederek iddianın doğru olmadığını belirtti. 

Kanada’nın resmi internet sitesinde ülkede verilen madalya ve ödüllerin yer aldığı bir listeye rastlamak da mümkün. Liste incelendiğinde ömrünü savaşlarda insanlığa hizmet için adayan kişiler için her yıl düzenli olarak verilen “temiz savaşçı” isimli bir ödüle rastlanmıyor.

Son olarak internette İngilizce ve Fransızca yapılan aramalarda da bahsi geçen ödüle dair bir bilgiye ulaşılamıyor.  

Bahsi geçen iddiayı sosyal medyada en çok paylaşılan yanlış bilgi türlerinden “uydurma” kategorisine yerleştirmek mümkün.

Kaynaklar

Facebook, Kanada Büyükelçiliği ile konu hakkında yapılan görüşme, 31 Ekim 2019

Canada.ca, Madalya ve ödüller

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Facebook, Kanada Büyükelçiliği ile konu hakkında yapılan görüşme, 31 Ekim 2019

Canada.ca, Madalya ve ödüller