Kanada’nın ceza kestiği Anadolu Kültür Vakfının başkanının Osman Kavala olduğu iddiası

İDDİA: Osman Kavala'nın Anadolu Kültür Vakfına Kanada'da ceza kesildi.

YANLIŞ

Dünya Bülteni isimli haber sitesinin 5 Mart 2019’da paylaştığı bir haberde iş adamı Osman Kavala’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür A.Ş.’ye yapılan bağışların PKK’ya aktarıldığının Kanada Vergi İdaresi (CRA) denetçileri tarafından tespit edildiği iddia edildi.

Ancak Kavala’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür A.Ş.’ye Kanada’da CRA tarafından ceza kesildiği iddiası doğru değil. CRA hazırladığı raporda, Kanada’nın Toronto şehrinde faaliyet gösteren aynı isimde (Anadolu Kültür) bir vakfın PKK’ya 160 bin Kanada Doları aktardığını belirtmiş. Kanada’daki vakfın yönetim kurulu başkanı ise Adnan Kaya.

CRA raporu Türkiye’deki Anadolu Kültür ile ilgili değil

Anadolu Ajansında 5 Mart 2019’da yer alan bir haberde söz konusu CRA raporuna yer veriliyor. Rapordaki bilgiler başka haber sitelerinde de paylaşıldı. Söz konusu rapora Scribd üzerinden de erişilebiliyor. Bu raporda vakfın son yıllarda bağışçılardan topladığı desteklerin hangi alanlarda kullanıldığı aktarılıyor. Örneğin vakıf yardıma muhtaç gençlere burs sağlamak için destekçilerinden bağış toplamış. Raporun ilerleyen sayfalarında Kanada’daki vakfın PKK ile ilişkisine değiniliyor.

Kanada, 2002’den beri PKK’yı terör örgütü olarak kabul ediyor. Rapor vakfın çeşitli amaçlarla terör örgütüne 160 bin Kanada Doları aktardığını da ortaya çıkarıyor. Bu nedenle vakıf Kanada’da artık “hayır amaçlı kuruluş” olarak kabul edilmiyor. Toplam 110 sayfalık bu raporda çeşitli verilerle iddia konusu vakfın PKK ile ilişkisi ortaya konmaya çalışılmış.

Raporun dördüncü sayfası

Raporda adı geçen vakıf Kanada’da faaliyet gösteriyor

CRA raporuna konu olan Anatolian Cultural Foundation, Kanada’nın Toronto şehrinde 2011 yılında kurulmuş. Vakfın resmi internet sitesinden adres ve telefon bilgilerine ulaşmak mümkün. Kanada’daki bu vakfın, Eylül 2011’de kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir vakıf olduğu belirtiliyor. Vakfın hem yerel hem de uluslararası projelerde çalıştığı, yardıma muhtaç kimselere bağışçılardan sağladığı parayla maddi yardımda bulunduğu ifade ediliyor.

Kanada’daki Anatolian Cultural Foundation isimli vakfın kuruluş amacı

Osman Kavala’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür A.Ş. ise 2002’de Türkiye’deki kültürel ve sanatsal faaliyetlerin farklı sektörlerin (iş dünyası, sivil toplum kuruluşları gibi) yardımıyla desteklenmesi için kurulmuş, merkezi İstanbul olan bir kuruluş.

Türkiye’deki Anadolu Kültür Vakfının internet sitesinden vakıf hakkında genel bilgiler

Kanada’daki vakfın başkanı Adnan Kaya

CRA raporunun birçok yerinde iddia konusu vakfın başkanının “Adnan Kaya” isimli bir şahıs olduğu belirtiliyor. Türkiye’deki Anadolu Kültür A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı ise Osman Kavala.

Raporun ilk sayfalarında Kanada’daki vakfın başkanının ismi geçiyor.  

Türkiye’deki kuruluşun internet sitesinde Kavala’nın ismi görülebiliyor.

İddiaların sebebi hatalı ilişkilendirme olabilir

İddianın paylaşıldığı haber sitesinin söz konusu vakfın PKK ile ilişkisini Türkiye’deki başka bir kuruluşun faaliyeti gibi göstermesinin sebebi meydana gelen iki farklı olayın birbiri ile hatalı bir biçimde ilişkilendirilmesi olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Sözlük: Yanlış bilginin en yaygın yedi türü

Osman Kavala 1 Kasım 2017’de anayasayı ihlal suçundan dolayı tutuklanmış ve hakkında uzun süre herhangi bir iddianame hazırlanmamıştı. Kavala’nın Mart 2019’da hazırlanan iddianamesinde Anadolu Kültür’ün ismi birçok yerde geçmekte. Bu nedenle söz konusu iddia yanlış bilgi çeşitlerinden “hatalı ilişkilendirme” içerisinde değerlendirilebilir.

Sonuç olarak Osman Kavala’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür A.Ş.’nin Kanada Vergi İdaresinin (CRA) raporunda PKK’ya maddi yardımda bulunduğu nedeniyle ceza kesildiği iddiası doğru değil. CRA hazırladığı raporda, Kanada’nın Toronto şehrinde faaliyet gösteren aynı isimde (Anadolu Kültür) bir vakfın PKK’ya 160 bin Kanada Doları aktardığını belirtmiş. Kanada’daki organizasyonun başkanı Adnan Kaya isminde biri. 

Kaynaklar

T24, Osman Kavala hakkında hazırlanan iddianame, 5 Mart 2019

Hürriyet, Kanada'da terör örgütü PKK'ya para yolladığı ortaya çıkan vakfa ceza, 6 Mart 2019

Scribd, İddia konusu CRA raporu

Anadolu Kültür Vakfı resmi internet sitesi

Kanada’daki Anadolu Kültür Vakfı internet sitesi

Kanada Vergi İdaresi internet sitesi