Kara balıkçıl kuşunun sadece Ramazan’da su içerken kendisini kapattığı iddiası

İDDİA: Kara Balıkçıl kuşu sadece Ramazan’da su içerken kendisini kanatlarıyla kapıyor.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan, teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videodaki kuşun, sadece Ramazan ayında su içme şeklini değiştirdiği ve kendisini kapatarak su içtiği iddia edildi. Hak Yol isimli sayfa tarafından “Bu kuşun sadece ramazanda böyle su içtiğini biliyormuydunuz” başlığıyla Facebook’a yüklenen video 55 bin kez paylaşıldı ve yaklaşık 1 milyon 600 bin kişi tarafından görüntülendi.

Instagram’da da yayılan video, “yokboylesahneler” isimli sayfa tarafından paylaşıldı ve yaklaşık 50 bin kişi tarafından görüntülendi.

Videodaki kuş su içmiyor, avlanıyor

Ancak videodaki kuşun Ramazan ayında su içme biçimini değiştirdiği iddiası doğru değil. Söz konusu hareket kara balıkçıl kuşlarına ait özel bir avlanma yöntemi. Yani kuş, kanatlarıyla kendisini kapattığı sırada aslında su içmiyor sadece avlanıyor.

Madagaskar, Afrika ve İsrail’in güneyindeki çeşitli yerlerde yaşayan kara balıkçıl (Egretta ardesiaca) söz konusu yöntem ile güneş ışınlarının kırılmasını engelleyerek sudaki balıkları daha net görüyor. Sığ sularda avlanan kara balıkçılın hareketi ise şemsiye yöntemi olarak tanımlanıyor.

The Southern African Bird Atlas Project kapsamında da kara balıkçıl kuşları hakkında yazılmış bir rapora ulaşmak mümkün. Yazıda kuşun kendisine has bir avlanma yöntemi olduğu ve kanatlarını kafasının üstünden birleştirerek gölgelik yarattığı ifade ediliyor.

2010 yılında Earth Touch isimli sayfa tarafından YouTube’a yüklenen görüntülerde, kara balıkçıl kuşunu izlemek mümkün. Doğadaki en yaratıcı avcılardan biri olduğu ifade edilen kara balıkçılı, Botsvana’daki Okavango Deltası’nda şemsiye tekniğiyle avlanırken görmek mümkün.

Şemsiye tekniğiyle ünlenen kara balıkçıla, BBC tarafından 1998 yılında çekilen The Life of Birds isimli belgeselde de rastlanabiliyor. Belgeselin, Fishing for a Living isimli 5. bölümünde kara balıkçılın yarattığı gölgeler yardımıyla avlandığı ifade ediliyor.

Yine, “Zeki Bir Avcı: Kara Balıkçıl” isimli bir yazıda da Tanzaya’daki Manyara Gölü Mili Parkı’ndaki kara balıkçılların avlanmaları hakkında bilgilere rastlanabiliyor.

Son olarak Evrim Ağacı isimli sitede de kara balıkçılın avlanma yöntemi hakkında bilgiler veriliyor. “Kara Balıkçıl ve Avlanma Taktiği” başlıklı yazıda, kara balıkçılın avlanma yöntemiyle kolaylıkla balıkları avladığı belirtiliyor.

 

Kaynaklar:

Oiseaux-birds.com, Kara balıkçıl kuşu

The Southern African Bird Atlas Project, Kara balıkçıl 

YouTube, Kara balıkçılın avlanma görüntüleri, 26 Mart 2010

Bbc.co.uk, The Life of Birds, 30 Kasım 2011

Tanzania-experience.com, Zeki Bir Avcı: Kara Balıkçıl, 21 Ocak 2015

Evrim Ağacı, Kara Balıkçıl ve Avlanma Taktiği, 9 Ekim 2013

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Oiseaux-birds.com, Kara balıkçıl kuşu

The Southern African Bird Atlas Project, Kara balıkçıl 

YouTube, Kara balıkçılın avlanma görüntüleri, 26 Mart 2010

Bbc.co.uk, The Life of Birds, 30 Kasım 2011

Tanzania-experience.com, Zeki Bir Avcı: Kara Balıkçıl, 21 Ocak 2015

Evrim Ağacı, Kara Balıkçıl ve Avlanma Taktiği, 9 Ekim 2013