Karpuzun içinden kavun greyfurt limon ve yumurta çıktığı iddiası

İDDİA: Karpuzun içinden sırayla kavun, greyfurt, limon ve yumurta çıkıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve 6 milyon kezden fazla görüntülenen bir videoya göre, eline aldığı karpuzu kesmeye başlayan bir kişi sırasıyla kavun, greyfurt, limon ve yumurta ile karşılaşıyor. Kişi son olarak elindeki yumurtayı da bir bardağa kırıyor. 

Sayılan şeylerin iç içe geçtiği izlenimi yaratan video Koç Dağı Tv isimli kullanıcı tarafından 18 Mayıs 2020’de Facebook’a yüklendi ve şimdiye kadar 22 bin kez paylaşıldı

Ancak karpuzun içinden kavun, greyfurt, limon ve yumurta çıktığı iddiası doğru değil. Videoda yer alan ürünler arka kısımları delinerek iç içe yerleştirilmiş. Bu anlaşılmasın diye de video hep ön plandan çekilmiş. Ayrıca greyfurtun üzerinde bir etiket mevcut. Kaldı ki, videodaki meyveler farklı ortamlarda yetişiyor ve yumurta da hayvansal bir ürün. Yani birbirlerinin içlerinde büyümeleri söz konusu olamaz.

Ürünler iç içe yerleştirilmiş 

Videonun yüksek çözünürlüklü haline buradan ulaşmak mümkün. 1 Mayıs 2020’de YouTube’a yüklenen video dikkatle incelendiğinde bazı ipuçlarının olduğu anlaşılıyor. 

Örneğin karpuzun kesilmesinden sonra ilk olarak kavunun ortaya çıktığı sahnede karpuzun arka kısmının olmadığı anlaşılabiliyor. Ayrıca videonun tamamında fark edileceği üzere yumurtaya kadar olan tüm ürünlerin hep ön taraftan kesildiği ve kamera açısının hiç değişmediği görülüyor. 

Karpuzda olduğu gibi benzer başka örneklere de rastlamak mümkün. Kavunun kesilmesiyle greyfurtun ortaya çıktığı anda görüldüğü üzere yine kavunun arka kısmının olmadığı anlaşılabiliyor.

Videonun kurgu olduğunun daha net anlaşıldığı sahne ise limonun içinden yumurtanın çıktığı anda görülüyor. Masanın üzerinde duran limonun arka kısmının olmadığı ve yumurtanın buradan konduğu açıkça görülebiliyor. 

Videoda yer alan ürünlerden karpuz ve kavun tarlada, greyfurt ve limon ağaçta yetişiyor. Yumurta ise herkesin bildiği üzere tavuklar tarafından üretiliyor. Yani sayılan tüm bu ürünlerin iç içe geçerek doğal olarak yetişmesi eşyanın tabiatına aykırı. Nitekim kavunun içinden çıkan greyfurtun üzerinde ürünü yetiştiren firmaya ait bir etiket de dikkati çekiyor. İç içe geçen doğaüstü bir oluşumun iç katmanlarını oluşturan greyfurtta etiket olması tüm büyüyü bozuyor.

Farklı zamanlarda internette yayılan videolarda bazı gıda maddelerinin içinden çıkan şeylere dair iddialara rastlanıyor. Teyit, Kasım 2019’da Şölen Çikolata’ya ait Luppo markalı keklerin içinden hap çıktığına dair iddiaların doğru olmadığını ifade etmişti

Sonuç olarak görüntüler gerçekte olmayan ve insan eliyle bir araya getirilen ürünleri gösteriyor. Video bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden biri olan manipülasyona örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Videonun orijinal hali, 1 Mayıs 2020

Teyit, Şölen Çikolata’ya ait Luppo markalı keklerin içinden hap çıktığı iddiası, Kasım 2019