Kart şifresini tersten girince ATM’nin polis çağırdığı iddiası

İDDİA: ATM’den para çekerken şifrenizi tersten girmeniz halinde ATM polise haber veriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada farklı pek çok hesap tarafından, “soyguncuların sizi ATM’den para çekmeye zorlaması durumunda şifrenizi tersten girerseniz ATM’nin polise haber verdiği” iddia edildi.

Ancak, iddia doğru değil. İnternette sıkça dolaşan bu bilgi bir şehir efsanesi. İddia, 2012 yılında Milliyet’e haber olmuş, haberde, Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu öğrencilerine siber güvenlik konferansı veren Bilişim Suçları Araştırmacısı Serkan Kurt’un iddianın gerçekliği olmayan bir pazarlama yöntemi olduğuna dair ifadeleri aktarılmıştı.  

teyit.org’a bilgi veren Bilgisayar Mühendisleri Odası iddianın çeşitli bankalar ve güvenlik birimlerine sorulduğunu ve böyle bir güvenlik önleminin mümkün olmadığını belirtti. Bankacılık sistemindeki gizlilik ve konunun sıkıntı doğurabilecek yönlerinin bulunması dolayısıyla daha fazla bilgi veremeyeceklerini açıklayan Bilgisayar Mühendisleri Odası iddialara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

Farklı ülkelerde de sosyal medyada yayılan bu iddiayı Snopes isimli doğrulama sitesi 2006 yılında yazdığı bir analizle yalanlamıştı.

Snopes, kart şifresinin tersten girilmesi durumunda ATM’nin polise haber verdiği iddiasının 1998 yılında Amerikalı girişimci Joseph Zingher’in bu güvenlik sisteminin patentini almasına dayandırıldığını belirtiyor. Analizde, SafetyPIN isimli bu sistemin bankalar tarafından tercih edilmediği ve pahalı bulunduğu aktarılıyor.

Pahalı olması dışında da bu güvenlik sisteminin hayata geçmesinin önünde engeller olduğu, ATM’den para çekenlerin stres altında şifrelerini tersten girememe olasılıklarının olduğu ve bazı şifrelerin tersten yazılsa bile aynı rakamları tekrar ediyor (1771, 6666, 6226 gibi) olmasının sıkıntı yarattığı ifade ediliyor.

teyit.org’un görüştüğü Bankalar Birliği yetkilileri de konuya dair fikirleri olmadığını belirtti. Görüşme yapılan farklı banka yetkililileri de güvenlik bilgilerini kapsayabileceği gerekçesiyle bir açıklamada bulunmak istemedi.

Kaynaklar

Bilgisayar Mühendisleri Odası ile yapılan telefon görüşmesi, 24 Mayıs 2017

Snopes, ATM’lerde şifreyi tersten girince polis çağıracak mı?, 7 Ekim 2006

Bankalar Birliği Yetkilileri ile yapılan telefon görüşmesi, 24 Mayıs 2017

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Bilgisayar Mühendisleri Odası ile yapılan telefon görüşmesi, 24 Mayıs 2017

Snopes, ATM’lerde şifreyi tersten girince polis çağıracak mı?, 7 Ekim 2006

Bankalar Birliği Yetkilileri ile yapılan telefon görüşmesi, 24 Mayıs 2017