Kartpostaldaki fotoğraf öldürülen Faslılara ait

İDDİA: Fotoğraf öldürülen Faslıların kartpostal olarak basıldığını gösteriyor.

DOĞRU

DİKKAT: Hassas görüntü içerir. 

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde yer alan bir görselin, öldürülen Faslıların kartpostal olarak basıldığını gösterdiği iddia edildi. Uzun zamandır dolaşımda olan iddia, 2020’de tekrar gündeme geldi. 17 Temmuz 2020’de paylaşılan bir gönderi, yaklaşık kez 230 kez paylaşıldı.

İddia doğru. Öldürülen Faslıların görüntüleri Fransa’da kartpostal olarak basılmış.

Kartpostal halen satışta 

İddialarda yer alan görsele yakınlaşarak baktığımızda, üstünde “Souvenir D’agourai. Nos Tirailleurs furieux des mutilations infligées à leurs morts se vengent” (Agourai hatırası: Ölülerimizden dolayı öfkeli olan piyadelerimiz intikam alıyor) yazıyor. Bu yazıyı aradığımızda, Fransa menşeli bir koleksiyonculuk sitesi olan Del Campe’ye ulaşıyoruz. 

Bu sitede kartpostal, güncel olarak birkaç satıcı tarafından satılıyor. İddialarda yer alan görsel ile, satışa sunulan kartpostal görseller aynı. Yani görselde herhangi bir dijital müdahale yok.

Satıştaki kartpostaldaki görselin neyi gösterdiğini ise açıklamada yazanlardan anlayabiliyoruz. Açıklamadaki “AgouraiFas’ta bir kasaba. Ayrıca kartpostalın başlığında görüntünün Fas’tan olduğu belirtiliyor ve kartpostalın arkasında “Maroc” ifadesi yazıyor. Kartpostalların kesin bir tarihlendirmesi yok ama satıcı 1898-1940 yılları arasından olduğunu söylüyor.

Fas Fransa gerilimi

Fransa, yüzyıllar boyunca Kuzey Afrika’da sömürgecilik faaliyetleri sürdürdü. Bu sömürge ülkelerinden biri olan Fas, 1912’de imzalanan antlaşmalarla bir kısmı Fransa’nın, bir kısmı da İspanya’nın himayesi altında alındı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Fas ve Cezayir gibi devletler bağımsızlıklarını ilan etmek için harekete geçti. 

Arşivlerde, savaşlar sırasında yaşanan insan katlini gösteren benzer fotoğraflara rastlamak mümkün. Örneğin bu görsel, 1936’da İspanya İç Savaşı sırasında kaydedilmiş

Sonuç olarak iddia doğru. Öldürülen Faslıların görüntüleri Fransa’da kartpostal olarak basılmış. Görüntüler montajlanmamış. 

Kaynaklar

Del Campe, Satışa sunulan kartpostal

Del Campe, Satışa sunulan kartpostal

Google Haritalar, Agourai, Fas

Insame, Fas

Getty Images, Spanish civil war, 1 Ocak 1916

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Del Campe, Satışa sunulan kartpostal

Del Campe, Satışa sunulan kartpostal

Google Haritalar, Agourai, Fas

Insame, Fas

Getty Images, Spanish civil war, 1 Ocak 1916