Katar Prensi’nin Twitter’dan Katar genelinde Türk mallarının kullanılacağını açıkladığı iddiası

İDDİA: Katar Prensi Twitter’dan, Katar genelinde Türk malları kullanma kararı aldıklarını açıkladı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan bir Twitter paylaşımıyla Katar Prensi olduğu belirtilen Sheikh Mohammed Reşit El Maktoum’un Katar genelinde Türk mallarını kullanma kararı alındığını açıkladığı iddia edildi.

12 Ağustos 2018 tarihinde SheikhResit kullanıcı adıyla atılan tweet, 25 binden fazla beğeni 8 binden fazla retweet aldı.

Bu tweetin ekran görüntüsünün paylaşıldığı İslam Birliği sayfasında ise görsel, 2 binden fazla paylaşım, 5 binden fazla beğeni aldı. Helal Platform isimi sayfada ise 2 binden fazla beğeni 500’e yakın da paylaşım aldı.

Ancak Katar Prensi Sheikh Mohammed Reşit El Maktoum’un Türkiye’nin yanında olduğunu açıkladığı ve Türk mallarını kullanma kararı aldıklarını belirttiği bir tweet attığı iddiası doğru değil. “SheikhResit” kullanıcı adı olan Twitter hesabı Katar Prensi’ne ait değil. Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum ise Katar Prensi değil Dubai Emiri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakanı.

Mohammed bin Rashid Al Maktoum Dubai Emiri

Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum 1949 doğumlu ve Dubai Emiri. Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri’nin Başkan Yardımcısı ve Başbakanı. Katar Prensleri arasında da bu isimde birisi bulunmuyor.

“Katar Prensi olarak ben ve ailem” şeklinde bir ifadenin yer aldığı tweetin sahte olduğunu bu sayede de anlamak mümkün.

Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum’un resmi Facebook hesabına bakıldığında da bu yönde bir açıklama yapmadığı görülüyor.

Twitter hesabında kullanılan fotoğraftaki kişi Hamad Al Mazrouei

Ayrıca tweetin atıldığı ve kullanıcı adının “SheikhResit” olduğu hesapta yer alan fotoğraf da Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum’a ait değil. Fotoğraftaki kişi ise Abu Dabi Emirliği’nden Hamad Al Mazrouei. Mavi tikli onaylı Twitter hesabında aynı fotoğrafın kullanıldığı görülebiliyor.Hamad Al Mazrouei’nin Twitter hesabı

Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum

Twitter hesabının adı değiştirilmiş

Twitter’da Sheikh Mohammed Reşit El Maktoum isimli hesabın kullanıcı adı SheikhResit’in Twitter ID’sine bakıldığında 2243918812 olduğu görülüyor.


Bu Twitter ID’si arama motorlarında aratıldığında başka bir hesapla kullanıldığı anlaşılıyor. Önceden Bozkurt Yürekliler adıyla kullanılan ve Twitter’a Aralık 2013 tarihinde katılan bu hesabın isminin değiştirildiğini bu yolla tespit edebilmek mümkün.

İPUCU: Bir hesabın kullanıcı adının değiştirilip değiştirilmediğini görmek için Twitter ID’sine bakıp arama motorlarında arama yaparak attığı eski tweetlerde kullanılan isme bakılabilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Birleşik Arap Emirlikleri internet sitesi, Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum biyografisi

Şeyh Mohammed bin Rashid Al Maktoum'un Facebook sayfası

Hamad Al Mazrouei'nin Twitter hesabı

Twitter ID internet sitesi

Trendtwitter.com, Twitter hesabının ismini değiştirmeden önceki bilgileri