Kellogg’s mısır gevreğinin mastürbasyonu engellemek için üretildiği iddiası

İDDİA: Kellogg’s mısır gevreği mastürbasyonu engellemek için üretildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre Kelloggs’un ürettiği Corn Flakes adlı mısır gevreği mastürbasyonu engellemek için yaratıldı. ABD’nin Michigan eyaletinde bulunan Battle Creek Sanatoryumunda Dr. John Harvey Kellogg mastürbasyon için gerekli arzunun mısır gevreği ile yenilebileceğini öngörerek kendi mısır gevreğini geliştirdiği; Kellogg’s Corn Flakes’in mastürbasyonu tedavi etmek için yaratıldığı öne sürülüyor. Will ve John Kellogg kardeşlere ait Battle Creek Sanatoryumu’nda mastürbasyonu tedavi eden kliniklerden biri olduğu da iddia ediliyor.

Ancak iddia doğru değil. Kellogg’s mısır gevreğinin üretilme amacı mastürbasyonu önlemek değildi. Mısır gevreği, Kellogg kardeşler tarafından Battle Creek Sanitorium’daki hastalar için, sağlıklı ve sindirimi kolay bir besin olması nedeniyle geliştirilmiş.

Mısır gevreği sindirimi kolay diye üretilmiş

İddialar yeni değil. Önceki yıllarda da dolaşıma giren bu iddiayla ilgili birçok internet sitesinde yer alan yazılara da rastlayabiliyoruz. 2012 yılında Mental Floss isimli bir internet sitesinde yayınlanan yazıda John Harvey Kellogg’un mastürbasyon karşıtı olduğu, cinselliği tahıl ve kuruyemişlerin engellediğini düşündüğü için de mısır gevreğini geliştirdiğini öne sürüyor. Daily Mail de 2015 yılında yayınlanan yazısında da Mental Floss’a referans vererek mısır gevreğini mastürbasyonu engellemek için üretildiğini aktarmıştı. News.com 2018 yılında yayınlanan yazısında da mısır gevreğini Kellogg’un 19. yüzyılın sonlarında ürettiği ve “sağlıklı, tüketime hazır mastürbasyon önleyici sabah öğünü” olarak pazarladığı öne sürülmüş. Kellogg’un, et ve zengin aromalı gıdaların cinsel arzuyu artırdığına, fındık ve tahıl gibi sade gıdaların da bastırdığına inandığı da belirtilmiş. İddiaları 2018 yılında İngiliz tarihçi Dan Snow da Twitter hesabından paylaşmış

Ancak mısır gevreği sindirimi kolay, tüketimi hızlı ve sağlıklı bir sabah öğünü olarak üretilmiş. John Harvey Kellogg, yöneticiliğini yaptığı sırada, sağlık merkezi olan ABD Michigan eyaletinde bulunan Battle Creek Sanitarium’daki hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmek için mısır gevreğini kahvaltı öğünü olarak geliştiriyor. Hastalar çiğnemekte zorlandıkları ve hazımsızlık yapan besinlerden şikayet ettikleri için, Kellogg kuru, sade ve yumuşak olarak gördüğü tahıl gevreği üretimine başlıyor. 1894 yılında da kardeşi Will Keith Kellogg’un da yardımıyla mısır gevreğini geliştiriyorlar. Kellogg kardeşler 1898 yılında sanatoryum hastaları için mısır gevreği ve diğer gıdaların üretimini yapmak üzere Battle Creek Sanitarium Health Food şirketini kuruyor. Ayrıca Kellogg, kuru tahıl pazarlayan ilk kişi de değil. Kellogg kardeşlerin getirdiği yenilik, gevreği sabah öğünü sunmalarıydı. 

John Kellogg, bu mısır gevreği geliştirilmeden önce de, kolay sindirilebilir olduğu için hastalara zwieback, yani peksimet veriyordu. Ancak hastalardan biri sert peksimet yüzünden protez dişi kırdı. Sonrasında peksimeti hastalara öğüterek vermeye başladılar. Öğüterek elde ettiği bu tahıla Kellogg, granola adını verdi. Ancak bu ürünü bir başka firma üretiyordu. Alternatif bir ürün geliştirme çabaları böyle başladı ve ardından mısır gevreği ortaya çıktı. Tahıl ile sütü birleştirerek sabah öğünü olarak sunma fikrinin de Will Kellogg’a ait olduğu söyleniyor. Kardeşler daha sonra anlaşmazlık yaşadı ve yollarını ayırdı. Ürünün geliştirilmesi ve pazarlanması Will Kellogg tarafından yapıldı.

Mısır gevreği mastürbasyonu önleyici olarak tanıtılmamış 

Corn Flakes, iddia edildiği gibi “mastürbasyonu önleyici sabah öğünü” olarak da pazarlanmamış. Mısır gevreğinin tanıtımı ilk olarak 1900’lerin başında başlıyor; Kellogg’un küçük kardeşi Will tarafından işletilen Kellogg’s Tahıl şirketi tarafından da pazarlanıyor. O dönemki reklamlara bakıldığında, “mastürbasyon önleyici” ifadesine rastlanmıyor. Tanıtım metinlerinde gevreğin “hafif, lezzetli ve besleyici olduğu vurgulanıyor

1906 yılında The Gazette gazetesinde yer alan Corn Flakes reklamı.

1907 yılında The Sun gazetesinde yer alan Corn Flakes reklamı.

John Harvey Kellogg’un 1895 yılında ABD’de yaptığı patent başvurusunda da “mastürbasyon önleyici” işlevinden bahsedilmiyor. Patent başvurusunda mısır gevreğinin hasta ve iyileşmekte olan insanlar için, herhangi bir ön pişirme veya ısıtma gerektirmediği, sindirilmesi kolay, besleyici ve hoş bir tada sahip olduğundan uygun bir gıda olduğu belirtiliyor. Will Keith daha sonra kardeşinin patent hakkını satın alıp Kellogg’s adı ile tanıdığımız, Battle Creek Toasted Corn Flake şirketini kuruyor.

Kellogg kardeşler hakkında kitap yazan, Michigan Üniversitesi tıp tarihi profesörü Howard Markel de 2017 yılında yazdığı bir yazıda mısır gevreğinin itici gücünün hazımsızlığa iyi gelmesi olduğunu belirtmiş

John Kellogg’un mastürbasyona karşı olumsuz görüşleri var

John Harvey Kellogg’un cinsellik ve mastürbasyon konusundaki olumsuz görüşleri, bu iddiaların ortaya atılmasının nedeni olabilir. 1852-1943 yılları arasında yaşamış Kellogg,  çok sayıda tıp kitabı yazmış bir doktordu. Doğal ilaçlar, koruyucu tıp ve vejetaryenlik üzerine odaklanarak, yaşam boyu sağlıklı beslenme konularına eğilmiş. Kellogg, cinselliğin ve mastürbasyonun fiziksel ve psikolojik olarak zararlı olduğunu belirten görüşleri de var. Evli, heteroseksüel çiftlerin her türlü cinsel temastan kaçınması gerektiğini belirtiyordu. Kellogg, cinselliğin özellikle erkeklerde kötü hastalıklara neden olduğuna inanıyordu; hayatı boyunca da eşiyle cinsel ilişkiye girmediği, çocuklarını da evlatlık edindiği söyleniyor. Görüşlerini 1877 yılında yayınlanan Plain Facts for Old and Young adlı kitabında da dile getirmiş. 

Kellogg kitabında mastürbasyonu tüm cinsel istismarlar içinde en tehlikelisi olarak nitelendiriyor, mastürbasyonla ilgili bilimsel olmayan birçok zarar tespit ediyor. Mastürbasyona çay, kahve, şarap, bira ve tütün gibi içecekler ile “heyecan verici” yiyeceklerin neden olduğunu belirtiyor. Yani tüketilen yiyecek ve içeceklerle cinsel dürtü arasında güçlü bir bağ olduğunu düşünüyor. Cinsel dürtüleri baskılamak ve mastürbasyonu kontrol etmek için kişinin yediklerinin çok önemli olduğuna inanan Kellog, sıkı bir diyet ile cinsel arzuların azalacağını düşünüyordu.

Kitabında da mastürbasyonu önlemek için basit, uyarıcı olmayan beslenme önerileri yer alıyor. Asla fazla yenmemesi; et, kahve, çay gibi uyarıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durulması; tahıl, meyve, süt, sebze gibi sade ve yumuşak besinler tüketilmesi gerektiği belirtiliyor.

Dolayısıyla Kellogg, mastürbasyonu engellemek için tahıl ve süt içeren basit, uyarıcı olmayan beslenme önerileri vermişti; ancak kardeşi Will ile geliştirdiği mısır gevreğinin ana amacı mastürbasyonu önlemek değildi. Battle Creek Sanitorium’daki hastalar için sağlıklı, sindirimi kolay ve hızlı hazırlanabilir kahvaltı gevreği yaratmaktı. 

John Kellogg’un yönetiminde olan sağlık merkezi Battle Creek Sanitarium, 1866 yılında Yedinci Gün Adventist Kilisesi’nce kurulmuş. Adventistlerin temel vurgularından biri, sağlıklı beslenmeydi. Kilise vejetaryen beslenmeyi tavsiye ediyor; et, alkol, çay kahve, kola, tütün tüketiminden kaçınıyordu. Tahıl diyeti zaten Adventistler için önemliydi. Dr. Kellogg da Adventistler içinde sağlıklı beslenme çalışmasını başlatanlardan biriydi; Sanitarium’da hastaların düşük proteinli, lif açısından zengin, fındık, tahıl gibi gıdalarla beslenmesini sağlıyordu. Ayrıca Sanatorium’da birçok tedavinin yanında mastürbasyon tedavileri de yapılıyordu. Kellogg mastürbasyonu tedavi amacıyla da Sanatorium’da birçok tedavi uyguluyordu; kendi önerdiği tahılı da içeren uyarıcı olmayan beslenme yöntemi de buna dahildi. John Kellogg’un mastürbasyon için gençlerde uygulanacak cerrahi yöntemler önerdiği de söyleniyor. 

Doğrulama platformu Snopes da John Harvey Kellogg’un mısır gevreğini mastürbasyonu engellemek için üretmediğini belirtiyor

Sonuç olarak Kellogg’s Corn Flakes mastürbasyonu önlemek için üretilmedi. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek.

°SON GÜNCELLEME: Mısır gevreği geliştirilmeden önce hastalara verilen tahıllara ilişkin paragraf ve Battle Creek Sanitarium hakkında bilgi eklendi. 16 Temmuz 2020, 15:21

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Your dictionary, John Harvey Kellogg Facts 

Britannica, John Harvey Kellogg

Newspapers, The Sun Corn Flakes tanıtımı, 3 Temmuz 1907

Newspapers, The Philadelphia gazetesi Corn Flakes tanıtımı, 12 Ocak 1907

Newspapers, The Courier gazetesindeki Corn Flakes tanıtımı, 18 Kasım 1906

Newspapers, The Gazette Corn Flakes tanıtımı, 19 Kasım 1906

ABD patent ofisi, John Harvey Kellogg’un patent başvurusu, 31 Mayıs 1895

Smithsonianmag.com, The Secret Ingredient in Kellogg’s Corn Flakes Is Seventh-Day Adventism, 28 Temmuz 2017

Amazon.com, John Harvey Kellogg’un kitabı

Plain Facts For Old and Young kitabı

Snopes, Konuyla ilgili analizi

Npr, How The 'Battling' Kellogg Brothers Revolutionized American Breakfast, 8 Ağustos 2017

History, Dr. John Kellogg Invented Cereal. Some of His Other Wellness Ideas Were Much Weirder

Atlas Obscura, The Former Battle Creek Sanitarium

Historic Sites Online, Battle Creek Sanitarium