Kerem Kılıçdaroğlu’na ait olduğu iddia edilen Twitter hesabı

İDDİA: Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu Twitter hesabı açarak, ODTÜ’de çalışmaya başlamasıyla ilgili açıklama yaptı.  

YANLIŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu’nun, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) ders verecek olmasına dair basında çıkan haberlerin ardından Twitter hesabı açarak açıklamada bulunduğu iddia edildi.

Ancak iddianın aksine @drkilicdaroglu kullanıcı adıyla tweet atan hesap Kerem Kılıçdaroğlu’na ait değil.

Twitter, açılan her kullanıcı için özel bir kimlik numarası (ID) belirliyor. Bu kimlik numarası kullanıcı adı değişse bile aynı kalmaya devam ediyor.

Yapılan bir araştırmayla @drkilicdaroglu hesabının kimlik numarasının daha önce @imamlarinocu kullanıcı adına ait olduğunu görmek mümkün. Yani daha önce @imamlarinocu kullanıcı adıyla Twitter’da bulunan kişi, kullanıcı adını @drkilicdaroglu olarak değiştirerek tweetler attı.

Kerem Kılıçdaroğlu adıyla atılan ilk tweetin 11 Mart 2017 saat 12:45’te olduğu görülüyor. Ancak Favstar isimli web sitesi kullanılarak şimdiki kullanıcı adı @drkilicdaroglu olan hesabın, tüm tweetlerini silmeden önceki en popüler tweetinin 2 Eylül 2016’ya ait ve Behzat Ç. ve İmamların Öcü hakkında olduğunu görmek mümkün.

CHP: Gerçek değil

Ayrıca CHP Basın Birimi’nden gönderilen bir e-posta ile hesabın gerçek olmadığı, Kerem Kılıçdaroğlu’na ait herhangi bir sosyal medya hesabının bulunmadığı belirtildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Sayın Kerem Kılıçdaroğlu’na ait herhangi bir sosyal medya hesabı bulunmamaktadır. Sayın Kerem Kılıçdaroğlu’na aitmiş gibi gösterilen sosyal medya hesaplarıyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır. Kamuoyunun bilgisine.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.