Keskinoğlu ve virüslü yumurtalar iddiası

İDDİA: Keskinoğlu markalı yumurtalarda virüs olduğu için tavukları imha edildi. Virüslü yumurtalar Türkiye’nin her yerine gönderiliyor.

YANLIŞ

WhatsApp gruplarında paylaşılan bir mesajla, Keskinoğlu Tavukçuluk’a ait tüm tavukların virüs nedeniyle imha edildiği, Türkiye’nin her yerine gönderildiği iddia edildi. Ayrıca iddiada Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü’nün konu hakkında kesin bilgisi olduğu ifade edildi.


Ancak Keskinoğlu’nun yumurtalarının Çorum’da üretildiği, tavukların virüs nedeniyle imha edildiği ve Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde olduğu iddiaları doğru değil. İddia, farklı markaların isimleriyle bir süredir internette dolaşımda.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü iddiaları yalanladı

Haziran 2017’de iddiaların yayılmasının ardından Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bir açıklama yaparak iddiayla hiçbir ilgileri bulunmadığını belirtti. Keskinoğlu’nun üretim tesislerinin Mardin’de değil Manisa’da bulunduğu ifade edildi. Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nce herhangi bir inceleme ya da testin yapılmadığı da açıklamada yer aldı.

Keskinoğlu da iddiaları yalanladı

Keskinoğlu Şirketler Grubu da Facebook’tan bir açıklama yayınlamış ve iddiaların asılsız olduğunu ifade etmişti. Farklı üreticilerle çalışmadıklarını belirten Keskinoğlu şirketi, sadece Manisa Akhisar’da Yumurta Üretim Tesisleri bulunduğunu açıkladı.


İddia farklı marka isimleriyle dolaşımda

Aynı iddia ilk olarak Kılıçarslan marka yumurtalar üzerine Mayıs 2017’de dolaşıma girmişti. Keskinoğlu markası hakkında yayılan mesajda olduğu gibi Kılıçarslan yumurtalarının da Çorum’da üretildiği ve virüs nedeniyle tüm tavuklarının imha edildiği belirtilmişti.


Kılıçarslan şirketi internet sitesinde yaptığı açıklamayla bu iddiaları yalanlamış ve gerekli yerlere suç duyurusunda bulunduklarını ifade etmişti.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, İddialarla ilgili Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından paylaşılan açıklama, 20 Temmuz 2017

Facebook, Keskinoğlu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama, 1 Haziran 2017

Facebook, Keskinoğlu tarafından iddiaların asılsız olduğuna dair yapılan açıklama, 22 Temmuz 2017

Kılıçarslan Yumurta, Kılıçarslan Yumurta tarafından iddiaların asılsız olduğuna dair websitesi üzerinden yapılan açıklama, Mayıs 2017