Kılıçdaroğlu 1998 yılında “Bu ülkeye başkanlık sistemi şart” dedi iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Kemal Kılıçdaroğlu, SSK Genel Müdürlüğü yaptığı 1998 yılında “Bu ülkeye başkanlık sistemi şart” dedi.

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşıma giren bir görselde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Genel Müdürü olduğu dönemde, başkanlık sistemini savunduğu, “Başkanlık sistemi gelmeden Türkiye düzelmez” ifadelerini kullandığı iddia edildi.

Sosyal medyada paylaşılan gazete kupürünün alt kısmında “Türkiye’nin yasa ve Anayasaya uymayan yönetim yapısının” kelimelerini seçmek mümkün.

Gazete kupüründe yer alan ifadelerle yapılan aramayla, Yıldıray Çiçek’in Ortadoğu gazetesinde 26 Ekim 2016’da yer alan köşe yazısına ulaşılıyor. Köşe yazısının gazetede yer alan halinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemi hakkında söylediği “Başkanlık sistemi bir özentinin sonucu ya da Amerikan emperyalizminin bize bir tavsiyesidir” ifadeleri bulunuyor.

Köşe yazısı kupürünün montajlanmasıyla oluşturulan görselde kullanılan Kılıçdaroğlu fotoğrafı  ise, 1998 yılında Gazeteci Savaş Ay’ın sunduğu A Takımı programına konuk olan Kılıçdaroğlu’nun, videonun yedinci dakikasında yer alan görüntüsü.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun başkanlık sisteminin gerekli olduğuna dair bir açıklama yaptığına dair ise herhangi bir habere ulaşılamadı.