Kılıçdaroğlu’na “Davam” kitabını verenin Madımak Oteli önünde fotoğrafı olan kişi olduğu iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Kemal Kılıçdaroğlu’na “Davam” isimli kitabı veren kişi ile Sivas katliamı sırasında fotoğrafı çekilen kişi aynı.

YANLIŞ

Saadet Partisi, Necmettin Erbakan’ın ölüm yıl dönümü dolayısıyla 25 Şubat’ta bir anma programı düzenledi. Programa katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Erbakan’ın yazdığı “Davam” isimli kitap verildi.

Sosyal medyadaki paylaşımlarda, Kılıçdaroğlu’na kitabı veren kişi ile 2 Temmuz 1993’te 33 aydın ile 2 otel çalışanı Sivas Madımak Otel’de yakılarak öldürülmesi olayları sırasında fotoğrafı çekilen Cafer Erçakmak’ın yan yana konulan görselleri paylaşıldı. Bu da bazı sosyal medya kullanıcılarında, kişilerin aynı olduğu algısını yarattı.

Temel Karamollaoğlu değil, Cafer Erçakmak

2 Temmuz 1993’te yaşanan olaylar sırasında çekilen fotoğrafta kollarını iki yana açmış olduğu görülen kişi o dönemde, Refah Partisi Belediye Meclis üyesi olan Cafer Erçakmak. Milliyet gazetesi 5 Temmuz 1993’te Erçakmak’ın bu fotoğrafı ile çıkmıştı.

Fotoğraf,  yazar Aziz Nesin itfaiye aracı ile otelden çıkartılırken, Erçakmak’ın itfaiye aracının üzerinde durduğu ana ait. Olayın devamında ise Erçakmak’ın Aziz Nesin’e yöneldiği görülmekte.

Ancak Erçakmak hayatta değil. Sivas davası sanıklarından olan Erçakmak’ın firari iken, 10 Temmuz 2011’de, öldüğüne ilişkin nüfus kaydının dosyaya konulmasının ardından hakkındaki dava da düşürülmüştü.

Karamollaoğlu o dönem Sivas Belediye Başkanı’ydı

Kılıçdaroğlu’na “Davam” isimli kitabı veren kişi ise Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu. Karamollaoğlu, Sivas olayları sırasında Refah Partisi Sivas Belediye Başkanı’ydı. O dönemde olayların sorumlusu olduğu iddia edilen Karamollaoğlu hakkında herhangi bir dava açılmazken, daha önce katıldığı bir programda Sivas olayları hakkında söylediği “Sivas’takiler cayır cayır yanmadı” sözleri çok eleştirilmişti.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.