Kim Jong-un, babaannesine tapınılmasını mı istedi?

İDDİA: Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, halkından Noel’i kutlamak yerine babaannesine tapınmalarını istedi.

BELİRSİZ

The Sun, Hürriyet ve Sputnik gibi haber sitelerinde yer alan iddialara göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un halkın Noel’de Hz. İsa yerine babaannesi Kim Jong-suk’a tapmalarını istedi.

Devletten bağımsız herhangi bir haber kaynağının olmadığı ülkede, merkezi haber ajansında ve diğer haber kaynaklarında bu konuda herhangi bir açıklama yayınlanmadı.

Bu haberi yapan yerli ve yabancı haber siteleri de haberlerinde herhangi bir kaynak göstermedi.

kim-jon-suk

The Sun’ın haberinde kullandığı yukarıdaki fotoğraf ise 2015’te Kim Jong-suk’u anma töreni sırasında devlet görevlilerinin büste çelenk bırakma anına ait.

Kuzey Kore anayasasında din ve vicdan özgürlüğü olmasına rağmen, bu hak pratikte uygulanmıyor. Ülkede resmi makamlardan izin almadan kamuya açık alanda ibadet etmek hapisle cezalandırılabiliyor.

Başkent Pyongyang’da seçkinlere ve yabancılara hitap eden bazı otel, mağaza ve restoranlarda süslenmiş Noel ağaçları olsa da hepsi dini sembollerden arındırılmış durumda.

Kim Jong-suk, Noel arefesinde yani 24 Aralık’ta doğdu. Kore’nin Japon işgaline karşı savaşmıştır ve Kuzey Kore’nin kurucusu Kim Il-sung’un ilk eşidir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.