Kimseyle konuşmak istemeyen kadının 28 yıldır kör taklidi yaptığı iddiası

İDDİA: İspanya’da yaşayan 57 yaşındaki bir kadının çevresine selam vermekten sıkıldığı için 28 yıldır kör taklidi yaptığı ortaya çıktı.

YANLIŞ

İspanya’da yaşayan 57 yaşındaki Carmen Jimenez isimli bir kadının, insanlara selam vermekten sıkıldığı ve ayak üstü konuşmaları sevmediği için 28 yıldır kör taklidi yaptığı iddia edildi. İddia, sosyal medyada viral olurken Haberler.com gibi sitelerde de yer aldı.

Ancak, 57 yaşındaki İspanyol kadının insanlara selam vermemek için 28 yıldır kör taklidi yaptığı iddiaları doğru değil. Söz konusu iddianın “Hay Notica” isimli İspanyol bir siteden ortaya çıktığını görmek mümkün. Sitenin künyesine bakıldığında kendisini eğlence ve mizahi haber sitesi olarak tanımladığı görülebiliyor. Haberde kullanılan ve Carmen Jimenez’e atfedilen gözlüklü sarışın kadının fotoğrafı ise Pixabay isimli stok fotoğraflar sunan bir siteden alınmış.  

Ayrıca uydurma hikayenin farklı zamanlarda farklı kadın fotoğraflarıyla paylaşıldığı da göze çarpıyor. Örneğin, İngiltere parlamentosunda Isle of Wight adasını temsil edecek Vix Lowthion isimli Yeşil Parti adayının fotoğrafının kullanıldığı versiyonunu görmek mümkün.

“fuckjerry” isimli Instagram hesabından Vix Lowthion’un fotoğrafıyla paylaşılan hikaye 250 bin kişi tarafından beğenilmiş. Konu hakkında Isle of Wight yerel basınına konuşan Lowthion’un açıklamalarına da ulaşılabiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Hay Noticia, İddianın ortaya çıktığı sitenin künyesi

Pixabay, Carmen Jimenez’e atfedilen gözlüklü sarışın kadının fotoğrafı

Instagram, İddianın başka fotoğraflarla paylaşılmış versiyonu, 6 Haziran 2017

Isle of Wight County Press, Yeşil Parti adayının benzer bir haber hakkında yaptığı açıklama, 7 Haziran 2017