KONDA’nın ön seçim anketi sonuçlarını yayınladığı iddiası

İDDİA: KONDA, AK Parti’nin oylarının yüzde 29’a gerilediğini gösteren bir ön seçim anketi yayınladı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, kamuoyu araştırma şirketi KONDA’nın AK Parti’nin oyunu yüzde 29 olarak gösteren bir ön seçim anketi yayınladığı iddia edildi. 1 Mart 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi, yaklaşık 160 kez retweet edildi ve 400 kez beğenildi. İddia Medya Notu, Boxer Dergisi, Yeni Gaste, Duruş Haber gibi sitelere de taşındı.

Ancak iddia doğru değil. KONDA son seçim tahminini yenilenen İstanbul seçimleri öncesinde yayınladı. Seçim sonrasına dair son KONDA raporu ise, Temmuz 2019 tarihli. Şirket araştırmaya dayalı seçim tahminlerini, her seçimin hemen öncesindeki Perşembe günleri yayınlıyor.  

KONDA’nın yayınladığı son seçim raporu 2019’dan

KONDA’nın yürüttüğü tüm araştırmaların raporlarına, internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Raporlar sekmesinde “seçim araştırması / analizi” filtresini seçtiğimizde, konuyla ilgili son raporun tarihinin Temmuz 2019 olduğunu görebiliyoruz. Bu raporda 23 Haziran seçimleri sonrası sandık analizi yapılmış ve seçmen profilleri incelenmiş.

Ayrıca 3 Mart 2020 itibariyle KONDA’nın internet sitesinde yayınlanan son araştırma ise, Ocak 2020 Barometresi. Bu rapor da seçim öncesi ya da sonrası bir yoklama içermiyor; kutuplaşma teması üzerine kurulu.  

KONDA anketi yalanladı

KONDA Araştırma ve Danışma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır da, konuyla ilgili Twitter hesabından bir açıklama yaptı ve böyle bir anket ya da açıklamalarının bulunmadığını söyledi. Ağırdır, KONDA’nın her seçim öncesi Perşembe günü hariç, seçim sonuçlarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadıklarını ifade etti. 

KONDA son olarak yeniden İstanbul seçimlerinin tahminlerini abonelerine  19 Haziran’da, kamuoyuna da 20 Haziran’da duyurmuş ve sandıktan çok yakın bir sonuç çıkmıştı. Bu tarihten sonra KONDA herhangi bir seçim tahmini yayınlamadı. 

Sonuç olarak, KONDA’nın ön seçim anketi yayınladığı iddiası doğru değil. İddia, uydurmaya örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

KONDA, Raporlar

KONDA, Son araştırma, Ocak 2020

Twitter, KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ın açıklaması, 2 Mart 2020

KONDA, 23 Haziran seçimlerine dair kamuoyu açıklaması, 19 Haziran 2019