Eğitim

teyit.org Eğitim başlığı altında kullanıcılara internetteki eğitim alanındaki şüpheli bilgiler hakkında doğrulanmış analizler sunuyor.

YÖK’ün 2020 bahar döneminin sona erdiğini açıkladığı iddiası

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde ve WhatsApp’ta yayılan mesajlarda, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2020 bahar döneminin sona erdiğini, eğitim ve sınavların uzaktan devam etmeyeceğini açıkladığı iddia edildi. Ancak YÖK’ün internet sitesinde böyle bir açıklama bulunmuyor. Ayrıca YÖK uzaktan eğitim planını açıkladı ve bazı üniversiteler uygulamaya geçti bile.

MEB’in dağıttığı altıncı sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı’nda kullanılan bir görselde Uygur alfabesi yerine İbrani alfabesi kullanıldığı iddiası

Twitter’da 8 Kasım 2019’da paylaşılan bir iddiaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) dağıttığı altıncı sınıf sosyal bilgiler ders kitabının bir sayfasında Uygur alfabesi yerine İbrani alfabesi kullanıldı. İddiayı içeren bir gönderi şimdiye kadar yaklaşık 650 retweet ve bin 200 beğeni aldı. Gönderide söz konusu ders kitabının bir milyon 340 bin adet basıldığı da iddia ediliyordu. Aynı iddia Independent Türkçe, T24 ve Karar Gazetesi’nde de yer aldı.