Köpeklerin fotoğraflarının Elazığ depreminden olduğu iddiası

İDDİA: Fotoğraftaki köpekler, Elazığ depremi sonrası yapılan arama kurtarma çalışmalarında yer aldı. 

YANLIŞ

24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası sosyal medyada pek çok iddia paylaşıldı. Deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları devam ederken yapılan bir paylaşımda yer alan fotoğraflarsa çokça beğeni topladı. Gönderilerde yer alan fotoğraflardaki köpeklerin arama kurtarma çalışmalarına destek olduğu iddia edildi. Aynı fotoğraflar Facebook’ta da birlikte ve ayrı ayrı çeşitli kullanıcılar tarafından paylaşıldı.

Aynı fotoğrafların olduğu bir paylaşımı Orhan Aydın da yapmış ancak kısa bir süre sonra silmişti.

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraflarda yer alan köpekler Elazığ depremi sonrası arama kurtarma çalışmalarında yer almadı. Görüntülerin ikisi de eski tarihli ve fotoğrafçı Jaroslav Noska’ya ait.

Fotoğraflar 2018’den bu yana internette

Paylaşımda yer alan ilk fotoğraf, tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında stok sitelerinden ulaşılabiliyor. Aynı fotoğraf Alamy isimli stok görsel sitesinde de yer alıyor. Fotoğrafı çeken isimse Jaroslav Noska.

Aynı fotoğraf 26 Kasım 2019 tarihinde Arnavutluk’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem sonrasında da dolaşıma girmiş. O tarihlerde de Yunan doğrulama platformu Elinika Hoaxes görselin 2018 yılından olduğunu ve Noska tarafından çekildiğini belirtmiş.

Paylaşımda yer alan ikinci fotoğraf da Jaroslav Noska’ya ait. Tersine görsel arama yapıldığında fotoğrafı 2018’den itibaren çeşitli stok görsel sitelerinde bulmak mümkün.

Noska’nın arşivlerinde, deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları başlığıyla gönderide yer alan köpeklere ait fotoğraflar birlikte görülebiliyor

Sonuç olarak fotoğraftaki köpekler Elazığ’daki depremde kurtarma çalışmalarında yer almıyor. Görseller Jaroslav Noska isimli fotoğraf sanatçısı tarafından çekilmiş ve 2018’den bu yana dolaşımda. Paylaşım bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Alamy, Stock Photo - Dog looking for injured people in ruins after earthquake 

Alamy, Stock Photo - Dog looking for injured people in ruins after earthquake

123rf, Noskaphoto #1 Royalty Free Photos, Pictures, Images And Stock Photography 

123rf, Stock Photo - Dog looking for injured people in ruins after earthquake.

Hürriyet, Arnavutluk'ta 6.4 büyüklüğünde deprem - Güncel Haberler, 26 Kasım 2019

Elinika Hoaxes, Η ψευδής ιστορία του Χάτσικο της Αλβανίας, 26 Kasım 2019

Shutterstock, Stock Photo and Image Portfolio by Noska Photo