Küçük kızın “Siz dünyanın utanç kaynağısınız” dediği kişinin ABD Başkanı Donald Trump olduğu iddiası

İDDİA: Videodaki küçük kızın "Siz dünyanın utanç kaynağısınız" dediği kişi ABD Başkanı Donald Trump.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan videoda küçük bir kızın, “Siz dünyanın utanç kaynağısınız” dediği kişinin ABD Başkanı Donald Trump olduğu iddia edildi.

StanceGrounded‏” isimli kullanıcı tarafından 29 Ağustos 2019’da Twitter’da paylaşılan ve şimdiye kadar 15 milyon kez görüntülenen video Türkiye’deki bazı kullanıcılar tarafından da alıntılandı. Biliyor Muydunuz isimli hesap tarafından paylaşılan video yaklaşık 10 bin kullanıcı tarafından beğenildi

Ancak videodaki küçük çocuğun “Siz dünyanın utanç kaynağısınız” dediği kişinin ABD Başkanı Donald Trump olduğu iddiası doğru değil. Videodaki kişi Trump’ı taklit eden Anthony Atamanuik isimli bir komedyen. Videodaki olay 2017 yılında Atamanuik tarafından hazırlanan The President Show isimli programın çekimleri sırasında yaşanmış. 

Videodaki kişi Trump’ı canlandıran Anthony Atamanuik

Anthony Atamanuik tarafından hazırlanan ve The Comedy Central isimli televizyon kanalında yayınlanan The President Show isimli programının görüntülerine video paylaşım sitesi YouTube aracılığıyla ulaşmak mümkün. 5 Mayıs 2017 tarihli görüntülerde ABD Başkanı Donald Trump’ın kılığına giren Atamanuik, Washington’da dolaşarak farklı insanlarla konuşuyor. 

Görüntülerin 1.30 dakikasında ise karakterin küçük bir kız çocuğuyla fotoğraf çektirmek istediği ancak çocuğun Atamanuik’ı Trump sanarak “Siz dünyanın utanç kaynağısınız” dediği net olarak görülebiliyor. 

Comedy Central isimli televizyon kanalında yayınlanan şov programının resmi Twitter hesabı da söz konusu görüntüleri 2017 yılında paylaşmış. Paylaşılan bu videodan da bahsi geçen kişinin ABD Başkanı Trump olmadığı net olarak anlaşılabiliyor

Comedy Central’de yayınlanan The President Show isimli programda Atamanuik, ABD Başkanı Donald Trump’ı taklit ediyor.

Trump’ı taklit eden Atamanuik görüntülerin gündem olmasının ardından 8 Mayıs 2017’de Twitter’dan yaptığı açıklamada küçük kızın aktör olmadığını ve söylediklerinin doğru olduğunu ifade etmiş.

ABD’de de yayın yapan teyit platformu Snopes da 8 Mayıs 2017’de yayımladığı yazıda söz konusu kişinin ABD Başkanı Trump değil, Atamanuik olduğunu ifade etmiş. Buna ek olarak Gizmodo isimli internet sitesinde yer alan başka bir yazıda da videodaki kişinin Trump olmadığı belirtiliyor

Trump’ı gösterdiği iddia edilen videoyu, yanlış bilgi içeren videoları tanımlama rehberine göre “saptırma” kategorisine yerleştirmek mümkün. Saptırma kategorisi ise “bir olayı gösterdiği ya da anlattığı iddiasıyla paylaşılan videonun, başka bir olaya ait olduğu durumları” ifade ediyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, The President Show isimli programa ait görüntüler, 5 Mayıs 2017 

Twitter, The President Show isimli programın resmi hesabı tarafından paylaşılan video, 7 Mayıs 2017

Twitter, Anthony Atamanuik tarafından konu hakkında yapılan açıklama, 8 Mayıs 2017 

Snopes, Videodaki kişinin Trump olmadığına dair yazı, 8 Mayıs 2017 

Gizmodo, Videodaki kişinin Trump olmadığına dair yazı, 5 Mayıs 2017