Kunduz’a düzenlenen hava saldırısından olduğu iddiasıyla paylaşılan 4 yanlış görüntü

Afganistan Hava Kuvvetleri, 2 Nisan 2018’de ülkenin kuzeyindeki Taliban üyelerinin de toplandığı Kunduz şehrindeki bir medreseye hava saldırısı düzenledi. Hafızlık kursunu bitirenler için yapılan mezuniyet töreni sırasında gerçekleştirildiği belirtilen bombalamanın ardından, aralarında sivillerin de bulunduğu en az 100 kişi öldü, 50 kişi ise yaralandığı belirtiliyor.. Olayın ardından kullanıcılar sosyal medyada Kunduz saldırısından olduğu iddiasıyla birçok fotoğraf paylaştı. teyit.org Kunduz saldırısından olduğu iddiasıyla paylaşılan yanlış fotoğrafları derledi.

1) Fotoğraf, 2013’te Mısır’da gerçekleşen askeri darbeden

Kunduz şehrinden olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, 2013 yılında Mısır’daki askeri darbe sırasında çekilmiş. Mohamed Hossam tarafından 15 Ağustos 2013’te çekilen fotoğraf hakkında, Anadolu Ajansı’nın resmi internet sitesinde bilgilere ulaşmak mümkün. Mısır’ın başkenti Kahire’deki Adeviyye ve Nahda meydanlarında yaşanan olaylarda hayatını kaybeden darbe karşıtı 310 göstericinin bedeni İman Camii’nde toplanmıştı.

2) Fotoğraf, 2014 yılında İsrail’deki bir sinagoga düzenlenen saldırıdan

Afganistan Hava Kuvvetleri’nin Kunduz’a düzenlediği hava bombardımanından olduğu iddiasıyla Yeni Akit gibi haber siteleri tarafından da paylaşılan ve kanlı bir kitabı gösteren fotoğraf, 2014 yılında iki Filistinli tarafından Kudüs’teki bir sinagoga düzenlenen saldırıdan. Söz konusu fotoğrafın orijinaline stok fotoğraf paylaşım sitesi Getty Images’den ulaşılabiliyor. Kudüs’te gerçekleştirilen saldırıda 5 İsrailli hayatını kaybetmiş, saldırıyı düzenleyen iki Filistinli de İsrail polisi tarafından vurularak öldürülmüştü.

Fotoğraf siyah beyaza dönüştürülmüştür.

3) Fotoğraf, 2006 yılında Pakistan’ın Afganistan sınırındaki bir okula gerçekleştirdiği hava saldırısından

Sosyal medyada Kunduz şehrinden olduğu iddiasıyla paylaşılan ve yataklar üzerindeki hayatını kaybetmiş bedenlerin olduğu fotoğraf, 2006 yılında Pakistan ordusunun Afganistan sınırındaki bir medreseye düzenlediği hava saldırısından. New York Times’ın 31 Ekim 2006 tarihli bir haberinde konuyla ilgili bilgilere ve söz konusu fotoğrafa ulaşılabiliyor. Haberde, Pakistanlı yetkililerin 80 militanın öldürüldüğünü duyurduğu görülebiliyor.

Yine CBS News tarafından 31 Ekim 2006’da yapılan bir haberde, Pakistan’ın Afganistan sınırındaki saldırısının ardından 80 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor ve söz konusu fotoğraf kullanılıyor.  

4) Fotoğraf, Kunduz’a düzenlenen başka bir hava saldırısından olduğu iddiasıyla 2016 yılında internete yüklenmiş

Kunduz’daki bir medreseye 2 Nisan 2018’de düzenlenen hava saldırısından olduğu iddiasıyla paylaşılan bir diğer fotoğrafın ise 2016 yılında yine Kunduz’a düzenlenen bir başka hava saldırısından olduğu iddiasıyla çeşitli internet sitelerinde paylaşıldığını söylemek mümkün. ABD tarafından gerçekleştirildiği ve 24 sivilin hayatını kaybettiği 3 Kasım 2016 tarihinde  gerçekleşen olayla ilgili Afganistan’da yayın yapan Pajhwok Haber Ajansı’nın bir haberine ulaşılabiliyor.

Fotoğrafın, 4 Kasım 2016 tarihli başka bir haberde kullanıldığı görülebiliyor. Haberde bir hastaneye düzenlenen hava saldırısının ABD tarafından gerçekleştirildiği de ifade ediliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.