Loris Karius’un “Bütün Fenerbahçe-Galatasaray derbilerini izlerim” dediği iddiası

İDDİA: Beşiktaş’ın yeni oyuncusu Loris Karius, “Bütün Fenerbahçe-Galatasaray derbilerini izlerim” dedi.    

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir gönderide, Beşiktaş’ın yeni transferi Loris Karius’un imza töreni esnasında sorulan bir soruya karşılık “küçüklükten beri Fenerbahçe-Galatasaray derbilerini izlerim” dediği iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan iddia yaklaşık 25 bin kez beğenildi. Buna ek olarak söz konusu iddia dün gerçekleştirilen imza töreninden görüntüler eşliğinde Facebook’ta da yayıldı. Galatasaraylıyız isimli sayfa tarafından 29 Ağustos 2018’de paylaşılan video 41 bin görüntülenme sayısına ulaştı.

İmza törenini haberleştiren HaberTürk Gazetesi de Loris’in sözlerini “Bütün Fenerbahçe-Galatasaray derbilerini izliyordum” şeklinde kullandı.

Söz konusu iddia çevirmen hatasından kaynaklanıyor

Ancak, Beşiktaş’ın yeni transferi Loris Karius’un imza töreni sırasında sorulan bir soruya karşılık, “küçüklükten beri Fenerbahçe-Galatasaray derbilerini izlerim” dediği iddiası doğru değil. Karius kendisine sorulan soruya, “Beşiktaş’ın, Fenerbahçe ve Galatasaray ile oynadığı tüm derbileri izlerim” şeklinde cevap veriyor. Çevirmen ise Karius’un cevabını “Almanya’dayken bütün derbileri izliyordum, Fenerbahçe-Galatasaray derbilerini zaten” şeklinde çeviriyor.

29 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleşen ve Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın da katıldığı imza töreninin tamamını izlemek mümkün. Törende bir gazeteci tarafından “Türk futbolu ve Beşiktaş hakkında neler düşünüyorsunuz” sorusuna karşılık olarak Karius’un verdiği cevap da görülüyor.

Kairus’un İngilizce olarak verdiği cevabın metni ise şöyle:

“I watch all the derbies when Beşiktaş play Fenerbahçe and Galatasaray. Big games also in Germany and I always watch them. So, yes I know the league. Also in Germany I have a lot of friends that come from Turkey. So, they all write me a lot of messages now they all really happy I am here. If I don’t understand something they always tell me what is going on and that is very good.”

Karius’un cevabının çevirisi ise şu şekilde:

“Beşiktaş’ın, Fenerbahçe ve Galatasaray’la oynadığı bütün derbileri izlerim. Bu maçlar Almanya’da da büyük sayılan maçlar. Evet, ligi biliyorum. Almanya’da Türkiye’den gelen birçok arkadaşım var. Bana sürekli mesaj gönderiyorlar ve buraya geldiğim için çok mutlu oldular. Eğer Türkçe bir şey anlayam azsam bana durumu açıklayıp yardımcı oluyorlar ve bu çok güzel.”

Videonun devamında ise çevirmenin Karius’un sözlerini “Almanya’dayken bütün derbileri izliyordum, Fenerbahçe-Galatasaray derbilerini zaten” şeklinde çevirdiği de fark edilebiliyor.

Yine imza töreni sırasında başka bir açıdan çekilen videoda da Karius’un, “Beşiktaş’ın, Fenerbahçe ve Galatasaray ile oynadığı tüm derbileri izlerim” cevabını net olarak duymak mümkün. Son olarak, FutbolArena Tv isimli hesap tarafından YouTube’dan canlı olarak yayınlanan görüntülerde de Karius’un iddia edildiği gibi bir ifadede bulunmadığı fark ediliyor.

Fotomaç Gazetesi’nin olayı “Karius’un imza töreninde tercüme krizi” başlığıyla haberleştirdiği ve kalecinin sözlerinin yanlış olarak çevrildiğini ifade ettiği habere ulaşılabiliyor.

Sonuç olarak, söz konusu iddianın ortaya çıkış noktasının bir tercüme hatasından kaynaklandığını ve Karius’un iddia edildiği gibi bir ifadede bulunmadığını söylemek mümkün.

Kaynaklar

YouTube, Karius’un imza töreni, 29 Ağustos 2018

YouTube, İmza töreni görüntüleri, 29 Ağustos 2018

YouTube, İmza töreni canlı yayını, 20 Ağustos 2018

Fotomaç Gazetesi, Karius'un imza töreninde tercüme krizi, 29 Ağustos 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Karius’un imza töreni, 29 Ağustos 2018

YouTube, İmza töreni görüntüleri, 29 Ağustos 2018

YouTube, İmza töreni canlı yayını, 20 Ağustos 2018

Fotomaç Gazetesi, Karius'un imza töreninde tercüme krizi, 29 Ağustos 2018