Malezya’da yayınlanan şampuan reklamında, oyuncu türbanla şampuanlandı iddiası

İDDİA / Video: Kadın oyuncunun türbanla yıkandığı görüntülerin yer aldığı video, Malezya'da yayınlanan bir şampuan reklamına ait.

YANLIŞ

BirGün, ODA TV, ABC Gazetesi gibi haber siteleri ve Kaç Saat Oldu? gibi Twitter hesaplarında yer alan bir videonun, Malezya’da yayınlanan bir şampuan reklamına ait olduğu, reklamdaki kadın oyuncunun taktığı türbanı köpükleyerek yıkandığı iddia edildi.

Ancak videonun Malezya’da yayınlanan bir şampuan reklamı olduğu iddiası doğru değil. Video, Escarves isimli türban firması için hazırlanan ve Sunsilk şampuan firmasının reklam videosunun parodisini yapan bir reklam. Prodüksiyon firmasının çektiği diğer videolarda da mizah unsurlarını kullandığını görmek mümkün.

Mr The All Shared isimli yapım şirketi tarafından hazırlanan reklam ilk olarak, şirketin YouTube kanalında 17 Nisan’da yayınlandı. Prodüksiyon şirketi kendisini “İslamı/Şefkatini profesyonel ve yüksek kaliteli videolar/filmler vasıtasıyla topluma uluslararası düzeyde yaymaya çalışan film yapımcısı/kameraman” şeklinde tanımlıyor.

Şampuan firması Sunsilk’in eski bir reklam filminin parodisinin çekildiği reklamın tamamını aşağıda izlemek mümkün:

Sunsilk’in 2006 yılında yayınlanan reklam filmi:

Video türban firması Escarves için hazırlanmış

Mr The All Shared, YouTube’ta paylaştığı reklam videolarının altında müşterilerinin kim olduğunu belirtiyor. Bu videonun altında da “Müşteri” anlamına gelen “Klien” bölümünde Escarves yazıyor.

Ayrıca Mr The All Shared Production Facebook hesabından bir paylaşım yaparak, dünya çapında viral hale gelen videoyla ilgili “Escarves HQ videosu bütün dünyaya yayıldı! İşte pazarlama başarısı” ifadelerini kullandı.

Video, Escarves şirketinin Facebook sayfasında 18 Nisan tarihinde yayınlandı.

Videonun sonunda da Escarves şirketinin reklamının yer aldığı görülüyor.

Bu videonun bu iddiayla ortaya çıkmasının nedeni ise Sunsilk isimli şampuan şirketinin reklamlarında oynattığı kadınların türbanlı olması.

Mr The All Shared yapım şirketi teyit.org‘un sorularını cevaplayarak şu an için reklam videolarını yalnızca online olarak yayınladıklarını belirtti. Escarves türban şirketinin müşterileri olduğunu ifade eden yapım şirketi, “Türban şirketi olan Escarves, bize gelerek ürünlerinin tanıtımlarını yapmamızı istedi. Bütün fikir, senaryo ve yapım bize ait. İnsanlar videonun tamamını izlemediği için bu reklamın şampuan reklamı olduğunu sandı. Escarves için çektiğimiz video aslında Malezya televizyonlarında yayınlanan bir şampuan reklamının parodisi. Reklam filmimizin daha yaratıcı ve daha eğlenceli olması için böyle bir şey yaptık.” dedi.

SON GÜNCELLEME 09.05.2017 15:38

  • Analize, reklam filmini çeken Mr The All Shared yapım şirketinin açıklaması eklendi. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.