MEB’in yeni lise sisteminde matematiğin seçmeli ders olduğu iddiası

İDDİA: MEB’in liselere getirdiği yeni sistemde matematik seçmeli ders oldu.  

YANLIŞ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, 18 Mayıs 2019 da paylaştığı yeni lise sisteminde matematiğin seçmeli ders olduğu iddia edildi. Söz konusu iddia, Cumhuriyet, Yeşil gazete, İleri Haber, Sol Haber gibi internet siteleri tarafından haberleştirildi. Ayrıca iddia, BirGün gazetesinin 19 Mayıs 2019 tarihli sayısında da manşetten verildi. Haberlerde, liselerde din kültürü ve ahlak bilgisi zorunlu olurken, matematik, felsefe, tarih gibi derslerin seçmeli hale geldiği ifade edildi.

İddia, Cumhuriyet Çocukları isimli sayfa aracılığıyla Facebook’ta da yer aldı ve yaklaşık 7 bin kişi tarafından paylaşıldı. 20 Mayıs 2019’da yapılan paylaşımda, tasavvuf edebiyatı ve islam felsefesi isimli derslerin de zorunlu ders haline getirildiği belirtildi.

Ancak liselerde uygulanması planlanan yeni sistemde matematik dersinin seçmeli olduğu iddiası doğru değil. Bakan Selçuk tarafından tanıtılan yeni sisteme göre lise öğrencileri 9, 10 ve 11. sınıfta matematik dersini almak zorunda. 12. sınıfta ise öğrenciler isterlerse matematik dersini seçebilecekler. Sisteme göre tarih ve felsefe dersleri seçmeli ders olarak programda yer alıyor. Örneğin liseyi bitiren bir öğrenci belirleyeceği programa göre tarih dersini almadan mezun olabilecek. Bazı sosyal medya paylaşımlarında ortaya atılan ve tasavvuf edebiyatı ve islam felsefesi isimli derslerin ise zorunlu ders kapsamında olduğu iddiası doğru değil. Öğrenciler için zorunlu olarak belirlenen dersler ise din kültürü ve ahlak bilgisi, bilgi kuramı ve uygulamaları, türk dili ve edebiyatı, TC İnkılap tarihi ve Atatürkçülük. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ise halihazırda da zorunlu olarak liselerde okutuluyor.

Yeni sisteme göre matematik dersi lise hayatı boyunca mevcut

Bakan Ziya Selçuk tarafından duyurulan yeni sistemin detaylarını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan “Lisede Ne Yaptık” isimli sunumda görmek mümkün. Sistem hakkında çeşitli bilgilerin yer aldığı sunumda öğrencilerin 9,10,11 ve 12. sınıflarda alacağı zorunlu ve seçmeli dersler listelenmiş.

Buna göre liseye başlayan bir öğrencinin 9. sınıfta iki dönem boyunca “matematik uygulamaları” isimli dersi seçeceği görülebiliyor.

Aynı sunumda 10 ve 11. sınıfa ait örnek ders seçimlerinin yer aldığı tabloda kişilerin matematik ya da matematik uygulamaları derslerini alacağı fark edilebiliyor.

Öğrencilerin son sınıfta (12. sınıf) alacağı Matematik Grubu dersleri arasında ise finansal matematik, veri analizi ve optimizasyon gibi dersler var. Buna ek olarak öğrenciler lise son sınıfta yine daha önce olduğu gibi matematik uygulamaları dersini isterlerse seçebilecek.

Tarih ve felsefe dersi seçmeli dersler grubunda yer alıyor

Yeni sistemin uygulamaya geçmesinden sonra liseye başlayacak bir öğrencinin tarih ve felsefe derslerini almadan mezun olması mümkün. Nitekim, yeni sisteme göre bahsi geçen dersler Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu’nda birçok ders ile beraber yer alıyor. Örneğin, liseye başlayan bir öğrenci 10. sınıfa geldiğinde Sosyal ve Beşeri Bilimler Ders Grubu’ndan tarih dersi yerine coğrafya dersini seçebilir. Aynı öğrenci 11. ve 12. sınıflarda da bu gruptan tarih yerine başka bir dersi tercih edebilir. Söz konusu durumun felsefe dersi için de geçerli olduğu düşünülebilir. Yani MEB’in yayınladığı sunuma göre tarih ve felsefe dersinin seçmeli olduğunu söylemek mümkün.

İslam felsefesi ve tasavvuf edebiyatı zorunlu ders değil

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve yeni sistemde islam felsefesi ve tasavvuf e

debiyatı gibi derslerin zorunlu ders olarak belirlendiği iddiası da doğru değil. Bahsi geçen dersler lise son sınıfta öğrenciler tarafından seçilmesi beklenen ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Ders Grubu’nda yer alan seçmeli dersler.

Yeni açıklanan sistemde öğrenciler için zorunlu olarak belirlenen dersler ise din kültürü ve ahlak bilgisi, bilgi kuramı ve uygulamaları, türk dili ve edebiyatı, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük.

Zorunlu dersler arasında yer alan TC İnkılap tarihi ve Atatürkçülük isimli ders ise sadece lise son sınıftaki öğrenciler için geçerli.

Teyit konu hakkında Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) bünyesinde, eğitim sisteminin iyileştirilmesine ve karar süreçlerinin veriye dayalı olmasına için çalışan Eğitim Gözlemevi ile görüştü. ERG Araştırmacısı Özgenur Korlu, öğrencilerin 10. ve 11. sınıfta içlerinden en az birer ders seçmeleri gereken zorunlu ders gruplarının bulunduğunu, matematik grubunun da bunlardan biri olduğunu belirtti. Ayrıca Korlu, din kültürü ve ahlak Bilgisi dersinin halihazırda zorunluğu olduğunu yeni sistemle beraber zorunlu olacağı şeklindeki ifadelerin de yanlış olduğunun altını çizdi.

Teyit yeni açıklanan sistem hakkında Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’a da görüşlerini sordu. Aydoğan sistemin belirsizlikleri içinde barındırdığı ifade ederek şunları söyledi:


“Yeni sistem birçok soru ve muğlaklığı içinde barındırıyor. Bu sistemde özgürce ders seçmek ne kadar mümkün olacak? Buradaki en temel sorun okul yönetimlerinin durumudur. Çocuklar dersleri seçerken yöneticiler nasıl bir yönlendirme yapacaklar? Okul yöneticilerinin büyük kısmının tek bir sendikaya üye olduğu ülkede bu mümkün olacak mı? Bunun kötü örnekleri geçmiş yıllarda yaşandı. 4+4+4 sistemi gelirken de bu şekilde açıklamalar yapıldı. Ancak daha sonra uygulamada seçmeli din derslerinin zorunlu hale geldiği görüldü. Sistem şimdilik oldukça yoruma açık bir konumda. Ayrıca sistem oluşturulurken her kesimden kişi ve eğitimciyle görüşüldüğü ifade edildi. Biz sendika olarak okul okul dolaşıp binlerce öğretmenle görüştük. Bu kişilerin sürece dair herhangi bir haberleri yok. O halde Bakanlık kimlerle görüştü? Bakanlık öğretmen ve öğrencilerin kafasında belirsizlikleri açığa kavuşturmalıdır.”

Ziya Selçuk yeni sistemi canlı yayında açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un söz konusu sunumu açıklayarak anlattığı görüntülere ulaşılabiliyor. Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından video paylaşım sitesi YouTube yüklenen görüntülerde iki öğrenci uygulamalı olarak kendi derslerini de belirliyorlar.

Sahneye gelen ilk kişi 10. sınıfa geçen bir öğrenci gibi hareket edip 7 adet ders seçiyor. Görüntülerde öğrenci Matematik Grubu’ndan en az bir ders seçmek durumunda olduğundan matematik uygulamaları isimli dersi seçiyor, Sosyal ve Beşeri Bilimler Ders Grubu’ndan Tarih dersini ise isteği doğrultusunda seçmiyor. Ders seçen diğer öğrenci ise ilerde tıp fakültesi düşündüğünü ifade edip biyoloji ve kimya gibi dersler seçiyor. Öğrenci ayrıca Matematik Grubu’ndan seçmesi gereken dersi de matematik 1 olarak belirliyor.

Bakan Selçuk iddiaların ortaya atılmasından sonra 20 Mayıs 2019’da Twitter’dan açıklama yaparak hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan üst sınıfa geçemeyeceğini belirtti.

Açıklanan yeni sistemin 9. sınıflar için 2020, lise son sınıflar için ise 2024’e kadar uygulamaya geçeceği öngörülüyor.

Sonuç olarak açıklanan yeni lise sisteminde matematik seçmeli ders haline gelmiyor. Sadece Matematik Ders Grubu’nun içinde seçilebilecek farklı düzeyde dersler bulunuyor. Yani, matematik dersi lise hayatı boyunca öğrenciler tarafından görülüyor. Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu’nda yer alan tarih ve felsefe ise seçmeli ders pozisyonunda yer alıyor. Yeni sistemde tasavvuf edebiyatı ve islam felsefesinin zorunlu ders olarak yer aldığı iddiası ise doğru değil. Matematik dersi hakkında ortaya atılan bu iddiaların en çok karşılaşılan yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparmayı işaret ettiğini de söylemek yanlış olmaz.

GÜNCELLEME: 22.05.2019 / 18.26

  • Özgenur Korlu’nun konu hakkındaki açıklaması detaylandırıldı.

Kaynaklar

MEB, Ziya Selçuk’un yeni sistem hakkındaki sunumu, 18 Mayıs 2019

YouTube, Ziya Selçuk’un sunumunun tamamı, 18 Mayıs 2019

ERG, Konu hakkında yapılan telefon görüşmesi, 20 Mayıs 2019

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’la yapılan telefon görüşmesi, 21 Mayıs 2019

Twitter, Bakan Selçuk’un konu hakkında yaptığı açıklama, 20 Mayıs 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

MEB, Ziya Selçuk’un yeni sistem hakkındaki sunumu, 18 Mayıs 2019

YouTube, Ziya Selçuk’un sunumunun tamamı, 18 Mayıs 2019

ERG, Konu hakkında yapılan telefon görüşmesi, 20 Mayıs 2019

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’la yapılan telefon görüşmesi, 21 Mayıs 2019

Twitter, Bakan Selçuk’un konu hakkında yaptığı açıklama, 20 Mayıs 2019