Melih Gökçek döneminde dikilen ağaçların Mansur Yavaş döneminde kuruduğu iddiası

İDDİA: Melih Gökçek döneminde Malazgirt Bulvarı’na dikilen ağaçlar, Mansur Yavaş döneminde 16 ayda kurudu.

YANLIŞ

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, sosyal medyada paylaştığı bazı gönderilerde, kendi döneminde dikilen ağaçların, Mansur Yavaş döneminde 16 ay içinde kuruduğunu iddia etti. Bu gönderilerden yalnız biri yaklaşık 6 bin kez beğenildi

Ancak iddia doğru değil. Malazgirt Bulvarı’nda bulunan ağaçlar Mansur Yavaş döneminde değil, 2016’da kurumaya başlamış. Kurumanın temel sebebi ise, ağaçların dikildiği alandaki toprağın altında asfalt bulunması ve köklerin gelişememesi.  

Lokasyondaki ağaçların eski fotoğraflarında da kuruluk var 

Melih Gökçek’in paylaştığı görüntülerdeki bölge olan Malazgirt Bulvarı için Google Maps üzerinden geçmişte kaydedilmiş görüntülere baktığımızda, bölgede bulunan ağaçların bazılarının 2018 Haziran ayında da kuru olduğunu görüyoruz. Haziran 2018’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ydı.

Malazgirt Bulvarı, Haziran 2018.  

Melih Gökçek’in videosundaki paylaşım Temmuz 2020’den. 

Malazgirt Bulvarı’nın 2017 Eylül ve 2019 Ekim ayında kaydedilmiş görüntülerinde de ağaçların kuru olduğunu görüyoruz. Ancak sonbahar aylarında mevsimsel olarak ağaçların yapraklarını dökmesi olağan olabilir. Çünkü bu, kışın yapraklarını döken bir tür. 

Malazgirt Bulvarı, Eylül 2017

Malazgirt Bulvarı, Ekim 2019

Ağaçlar beton zemin üzerine dikilmiş

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin peyzaj ve çevre düzenlemeleri işlerinden sorumlu Anfa’nın, Malazgirt Bulvarı’ndaki ağaçlarla ilgili açıklamasına göre, 2019 Haziran ayında yapılan kazıda, 2014 yılında dikim yapılan ağaçların dikildiği alandaki toprağın altında asfalt bulunduğu ortaya çıktı. Hatta bölgede ağaçlarla beton bariyer arasındaki mesafe, bazı yerlerde 1,5 metreye kadar düşüyordu. Yani normalde kentsel alanlara uygunluğu ve dayanıklılığı ile bilinen bu ağaçların zemininde yeterli toprak yoktu. Ağaçların betonların arasına ve asfaltın üzerine dikildiği için, zaman içinde kurumuş olması epey doğal. Nitekim kuruma, 2016 yılının sonbaharı itibariyle başlamış. 

Anfa’nın açıklamayla birlikte paylaştığı 9 Temmuz 2019 tarihli görsellerde toprağın altındaki beton bloklar görülüyor:

Ağaçlar 2016’da kurumaya başlamış

Teyit, konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştı. Yetkililer Malazgirt Bulvarı’nda bulunan ağaçların 30 Temmuz 2020 tarihli durum raporunu gönderdi. Rapora göre Malazgirt Bulvarı’na 2014’te tilia tomentosa türünde 370 ağaç dikildi. Tilia tomentosa, yani küp ıhlamur ağacının yetişebildiği bölgeler arasında Ankara da bulunuyor. Bu türe Anıtkabir ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde de rastlanıyor.

30 Temmuz 2020 itibariyle bölgede 361 adet ağaç var, çünkü dokuz kuru ağaç 2019 yılında tutanakla kaldırılmış. Bölgede şu anda 16 kuru ağaç daha bulunuyor. Rapora göre, bölgede bulunan tilia tomentosa çeşidi ağaçlarda, 2016 sonbaharı itibariyle kuruluk görülmeye başlanmış. Ağaçlarda beton bariyerler ile ağaçların arasındaki mesafenin geniş olduğu alanlarda kuruma görülmezken, ağaçlar ile beton bariyer arasında bulunan mesafenin dar olduğu alanlarda ağaç köklerinin gelişemediği tespit edilmiş. Ayrıca bulvarın genelinde rüzgar hareketinin fazla olması nedeniyle de kuruma olabileceği düşünülüyor. 

Kısacası ağaçların kurumasının sebebi, ağaçların vaktiyle toprak yerine beton zemine dikilmesi ve köklerinin genişleyememesi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2014’te dikimi gerçekleştirilen ağaçlar için, KDV hariç toplam 5 milyon 394 bin 647 TL para harcandığını belirtti. Yani ağaçlar 2014’te adedi 5 bin 319 TL’ye satın alınmış.

Sonuç olarak iddia doğru değil. Malazgirt Bulvarı’ndaki ağaçların bazılarının kurduğu doğru, fakat kuruma Mansur Yavaş döneminde değil, 2016’da başlamış. İddia, çarpıtmaya örnek.

Kaynaklar

Google Maps, 1071 Malazgirt Bulvarı, Ekim 2019

Google Maps, 1071 Malazgirt Bulvarı, Temmuz 2018

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın yeni başkanı Mustafa Tuna, 7 Kasım 2017

Anfa, MALAZGİRT BULVARI’NDA ORTA REFÜJDE BULUNAN AĞAÇLARIN DURUMU HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 3. BÖLGE 1071 MALAZGİRT BULVARI ORTA REFÜJ İTHAL AĞAÇ DURUM RAPORU, 30 Temmuz 2020

Sms Marmara, Tilia tomentosa

Gezen Adam, Tilia tomentosa

Kaynaklar

Google Maps, 1071 Malazgirt Bulvarı, Ekim 2019

Google Maps, 1071 Malazgirt Bulvarı, Temmuz 2018

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın yeni başkanı Mustafa Tuna, 7 Kasım 2017

Anfa, MALAZGİRT BULVARI’NDA ORTA REFÜJDE BULUNAN AĞAÇLARIN DURUMU HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 3. BÖLGE 1071 MALAZGİRT BULVARI ORTA REFÜJ İTHAL AĞAÇ DURUM RAPORU, 30 Temmuz 2020

Sms Marmara, Tilia tomentosa

Gezen Adam, Tilia tomentosa