Melih Gökçek’in süs bitkileri için 550 milyon TL harcadığı iddiası

İDDİA: Melih Gökçek daire başkanlarının odalarını süslemek için 550 milyon TL harcadı.

YANLIŞ

8 Ocak 2020 tarihinde Cumhuriyet tarafından paylaşılan haberde Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde makam odalarını süslemek için belediye bütçesinden 550 milyon TL harcayarak süs bitkileri aldığı iddia edildi. İddia Yol Tv, İlerihaber gibi haber platformlarında da paylaşıldı. Ekşi sözlükte de konuya ilişkin bir başlık açıldı.

Ancak iddia yanlış. Makam odalarını süslemek için 550 milyon lira değil, 498 bin 500 lira harcanmış.

Karışıklığa Birgün haberindeki hata sebep oldu 

Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde makam odalarını süslemek için belediye bütçesinden 550 milyon lira harcadığı iddiası Birgün gazetesinin 7 Ocak tarihli haberine dayanıyor

Mustafa Mert Bildircin’in haberinin içeriğinde, daire başkanlarının makam odalarında kullanılacak salon bitkisi ve saksılar için 550 milyon lira değil, 550 bin lira ödendiği yazıyor.

İddianın bu şekilde yayılmış olmasının nedeni ise, Birgün’ün Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımdaki maddi hata olabilir


Ancak haberi Birgün’den alıntılayarak haberleştiren diğer platformların, 550 milyon lira ifadesini düzeltmedikleri fark ediliyor. 

Sözleşme bedeli yarım milyon

EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu) üzerinden ilgili ihaleyi aradığımızda, Ankara Büyükşehir Belediyesi 22 Mart 2017’de salon bitkisi ve saksı alımı için ihale açtığını görüyoruz. 11 Nisan 2017’de imzalanan salon bitkisi ve saksı alımı sözleşmesinin bedeli ise 498 bin 500 TL. İhalenin toplam bedeli ise 561 bin 375 TL olarak belirlenmiş. 

İhalenin teknik şartnamesi incelendiğinde altı farklı çeşitte toplam 1250 adet salon bitkisi istendiği görülebiliyor

Teyit bitkilerin toplamda ne kadara mal olmuş olabileceğini anlamak için internet sitelerinden ortalama fiyatları inceledi. 

Bu yaklaşık fiyatlarla bir derleme yapıldığında, çiçeklerin perakende fiyatının toplamının 798 bin TL olduğu söylenebilir. Sözleşme 2017 tarihinde yapıldığı ve alım da toptan olduğu için bu rakamın epey altında bir bedel ödendiğini varsayabiliriz. 

Sonuç olarak, Melih Gökçek’in daire başkanlarının odalarını süslemek için bin 250 adet bitkiye 550 milyon TL harcadığı bilgisi gerçeği yansıtmıyor. Bitkiler için ödenen para 498 bin 500 TL, belediyeden işin tamamı için çıkan paraysa 561 bin lira civarında. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden çarpıtmaya örnek.

Kaynaklar

Twitter, Birgün tarafından atılan tweet, 7 Ocak 2020

EKAP, İhale bilgileri

Gitti Gidiyor, Croton Iceton fiyat bilgisi

Gitti Gidiyor, Yapay Şeflara fiyat bilgisi

Trendyol, Dracena Compacta fiyat bilgisi

N11, Draceane Song of India fiyat bilgisi

Çiçek Sepeti, Orkide fiyat bilgisi