Mike Pompeo’nun ‘ABD gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaya hazır’ dediği iddiası

İDDİA: ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “ABD gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaya hazır” dedi.

YANLIŞ

CNBC’nin 21 Ekim 2019 tarihinde yaptığı habere göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Wilfred Frost ile yaptığı röportajında, “ABD gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaya hazır” ifadesini kullandı.

Teyit’e ihbar olarak gönderilen söz konusu ifade Türkiye’de de Gazete Duvar, Cumhuriyet, T24, Haberler.com, Doğruhaber gibi haber sitelerinde alıntı yapılarak kullanıldı. Haberler, “Mike Pompeo’dan küstah tehdit: Trump, ihtiyaç halinde Türkiye’ye askeri harekat yapılması için hazırlıklı”, “Pompeo: Askeri tutum almak gerekirse Trump gereğini yapmaya hazır” gibi başlıklarla yayınlandı.

Ancak, ifadenin kullanıldığı iddia edilen röportajın tamamı izlendiğinde Mike Pompeo’nun böyle bir cümle kullanmadığı görülüyor. Pompeo’nun sözlerinde özel olarak “Türkiye’ye karşı” ifadesi kullanılmıyor.

Mike Pompeo’nun sözlerinde “Türkiye’ye karşı” ifadesi bulunmuyor

CNBC’nin haberinde kullandığı başlık Türkiye’de de çeşitli haber siteleri ve gazeteciler tarafından tepki çekerek tartışma konusu olmuştu. Bunun üzerine CNBC haberin başlığında güncelleme yaparak “Türkiye’ye karşı” ifadesini çıkardı.

(Güncellenmemiş başlık)

(Güncellenmiş başlık)

CNBC’nin sosyal medya hesabından röportajın tamamına ulaşmak da mümkün.

CNBC muhabiri Wilfred Frost’un videonun 6.dakikasında sorduğu ABD’nin askeri güç kullanma ihtimali hakkındaki soruda İran ve Suudi Arabistan’ın isimleri geçiyor. Hangi operasyona karşı askeri güç kullanmaktan bahsedildiğini anlamayan Mike Pompeo’nun tepkisi üzerine muhabir soruyu genelleştirip, “ABD’nin “bölgede” askeri güç kullanması” ifadesini kullanarak değiştiriyor. Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanı, “kimyasal silah kullananlara karşı Amerika’nın ekonomik ya da diplomatik her türlü gücü kullanabileceğini, seçenekleri değerlendireceğini belirtiyor. Mike Pompeo gerektiği durumda askeri güç kullanımına hazır olduklarını da söylüyor. Bu cevabın herhangi bir kısmında “Türkiye’ye karşı” ifadesinin geçmediği görülebiliyor.

Sonuç olarak, CNBC’nin 21 Ekim 2019 tarihinde yayınladığı haberdeki “ABD gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaya hazır” ifadesini kullandığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Mike Pompeo’nun verdiği cevapta Türkiye özelinde bir ifade kullanılmıyor. CNBC ve bu ifadeyi alıntılayan diğer haber sitelerinin “çarpıtma” yaptığı söylenebilir.  

Kaynaklar

CNBC, Pompeo'nun açıklamasının düzeltmiş hali, 21 Ekim 2019

YouTube, Mike Pompeo röportajının tamamı, 21 Ekim 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

CNBC, Pompeo'nun açıklamasının düzeltmiş hali, 21 Ekim 2019

YouTube, Mike Pompeo röportajının tamamı, 21 Ekim 2019