‘Misinformation’ dictionary.com tarafından 2018 yılının kelimesi seçildi

2018 yılının kelimesi dictionary.com tarafından ‘misinformation’ seçildi. ‘Misinformation’, ‘kötü niyet ve yanıltma amacı gütmeden yayılan yanlış bilgi’ olarak tanımlanıyor. Bu kelimenin Türkçe’deki karşılığı ‘yanlış bilgi’ olarak ifade edilebilir.

Dictionary.com dünyanın en büyük dijital sözlüklerinden biri olup, kullanıcılara İngilizce kelimeler için yazım ve telaffuz konusunda bilgi sağlıyor. Bunların yanı sıra çeviri, günün sözü gibi içerikler de sunuyor. Bir çevrimiçi sözlük platformu olan dictionary.com her yıl kendi sitesinde yapılan arama sonuçlarını baz alarak yılın kelimesini seçiyor. Site, 2018 yılı için ise ‘misinformation’ı yılın kelimesi olarak seçtiğini bu hafta duyurdu.


Daha önceki yıllarda da çeşitli platformlar doğrulama alanıyla ilgili farklı kelimeleri yılın kelimesi olarak seçmişti.

‘Fake News’ 2017 yılının kelimesiydi

Yine bir çevrimiçi sözlük platformu olan Collins Dictionary geçen sene yılın kelimesi olarak ‘fake news’u seçmişti. ‘Fake news’ propaganda ve yanıltma amacıyla çoğu zaman sansasyonel içerikli, özellikle sosyal medyada yayılan haberler olarak tanımlanabilir.

‘Fake News’ 2017 yılında ABD Başkanı Donald Trump’ın sıkça kullanmasıyla gündeme oturmuş ve farklı siyasetçiler ve aktörler tarafından da yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Britanya hükümeti “yalan haber” ifadesini resmi evraklarda kullanmama kararı aldı

2016’da ‘post-truth’ yılın kelimesi seçilmişti

Benzer şekilde Oxford Dictionaries, yılın kelimesi olarak 2016’da ‘post truth’u seçmişti. ‘Post-truth’ bir sıfat olarak, ‘nesnel hakikatlerin belirli bir konu üzerinde kamuoyunu belirlemede duygulardan ve kişisel kanaatlerden daha az etkili olması durumu’ şeklinde tanımlanıyor. Türkçe’ye ‘hakikat-ötesi’, ‘hakikat-sonrası‘ ya da ‘post-olgusal’ şeklinde çevirmek mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Yılın kelimesi "post-truth" nedir?

Kaynaklar

dictionary.com, 2018 yılın kelimesi

Twitter, dictionary.com 2018 yılın kelimesi paylaşımı

Collins Dictionary, 2017 yılın kelimesi

The Guardian, 2017 yılın kelimesi ile ilgili yazısı

Oxford Dictionary, 2016 yılın kelimesi

Kapak Görseli: hewlett.org

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.

Kaynaklar

dictionary.com, 2018 yılın kelimesi

Twitter, dictionary.com 2018 yılın kelimesi paylaşımı

Collins Dictionary, 2017 yılın kelimesi

The Guardian, 2017 yılın kelimesi ile ilgili yazısı

Oxford Dictionary, 2016 yılın kelimesi

Kapak Görseli: hewlett.org