MSB sitesine göre İdlib’deki saldırıda 159 askerin hayatını kaybettiği iddiası

İDDİA: Milli Savunma Bakanlığı sitesinde “Şehitlerimiz” bölümünde adı yer alan 159 asker, İdlib’deki son saldırıda hayatını kaybetti.

YANLIŞ

Twitter ve Facebook’ta paylaşılan bir iddiaya göre, 27 Şubat 2020 tarihinde Suriye güçlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) hedef alan hava saldırısı sonrasında, hükümetin açıkladığı hayatını kaybeden asker sayısıyla, Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) internet sitesinin “Şehitlerimiz” bölümündeki asker sayısı uyuşmuyordu. 

İddiaya göre, İdlib’de hayatını kaybeden asker sayısı 36 değil, MSB’nin sitesindeki gibi 159 idi. Bazı sosyal medya hesaplarının MSB’nin sitesine referans veren paylaşımları, hayatını kaybeden asker sayısıyla ilgili belirsizliğin büyümesine neden olmuş olabilir. 

Ancak bu iddia doğru değil. Hava saldırısında 36 asker hayatını kaybetti. Milli Savunma Bakanlığı’nın ilgili bağlantısında, 2019 yılının Şubat ayından bu yana yaşamını yitiren tüm askerlerin isimleri yer alıyor.  

Bakanlığın sitesindeki liste 26 Şubat 2019’dan başlıyor 

Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde ana sayfadaki “Şehitlerimiz” linkini takip ettiğimizde karşımıza hayatını kaybeden askerlerin isimlerinin yer aldığı bir liste çıkıyor. Bu isim listesinin başlangıç tarihi ise 26 Şubat 2019.

Tarih sıralamasına göre listede yer alan ilk isim Mehmet Ali Korkmaz. Korkmaz’ın Hakkari’de yürütülen askeri faaliyet sırasında fenalaşarak 26 Şubat 2019’da hayatını kaybettiği haberlerde de belirtilmiş.

Listedeki tarih sıralamasına göre son isim ise 2 Mart 2020’de hayatını kaybeden Mustafa Muhammed Ak. Ak’ın cenaze töreni de yapıldı.

Yani MSB’nin resmi internet sitesi ve aynı zamanda iddiaya konu olan kaynak linkte karşımıza çıkan isimlere bakarak, 159 askerin yaşamını yitirdiği görülse de, bu liste 26 Şubat 2019 tarihinden bu yana hayatını kaybeden tüm askerleri gösteriyor. 159 askerin tamamı 27 Şubat saldırısında yaşamını yitirmedi.  

Listede, ölümü 27 Şubat 2020 olarak açıklanan askerlerin sayısı 34. Bu tarihte hayatını kaybeden isimler, Muhammed Ali Özer ile başlayıp, Şükrü Elibol ile sona eriyor. Aynı saldırıda yaralanan iki asker de sonraki günlerde yaşamını yitirdi. 

Listede her ismin karşısına denk gelen mavi kutucuk açıldığında, hayatını kaybettiği tarihe ulaşılabiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 27 Şubat 2020 tarihinde yaşanan hava saldırısında hayatını kaybeden asker sayısını 36 olarak duyurdu.

Türkiye’nin Suriye operasyonları 

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yürüttüğü askeri operasyonlar, sırasıyla Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekâtı, Barış Pınarı Harekatı ve son olarak 27 Şubat tarihinde başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı oldu.

Sonuç olarak Milli Savunma Bakanlığı sitesindeki “Şehitlerimiz” bölümünde yer alan isim listesi, iddia edildiği gibi İdlib’te TSK’ya yönelik gerçekleşen hava saldırısında hayatını kaybeden askerleri değil, 26 Şubat 2019’dan bu yana hayatını kaybeden askerlerin tümünü gösteriyor. İddia bu haliyle bağlamından koparmaya örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar  

Sözcü, Erdoğan'ın konuşması güncellendi - Güncel haberler, 3 Mart 2020

MSB, Milli Savunma Bakanlığı internet sitesi 

MSB, Milli Savunma Bakanlığı şehit listesi 

Sözcü, Operasyonda fenalaşan asker şehit sayıldı - Güncel haberler, 3 Mart 2020

Habertürk, Şehit Piyade Uzman Onbaşı Mustafa Muhammed Ak son yolculuğuna uğurlandı, 3 Mart 2020

Sözcü, Erdoğan'ın konuşması güncellendi - Güncel haberler, 3 Mart 2020

Milli Savunma, Fırat Kalkanı Harekatı

AA, Afrin'e 'Zeytin Dalı Harekatı' başladı - Anadolu Ajansı, 3 Mart 2020

AA, 'Barış Pınarı Harekatı' başladı, 3 Mart 2020

MSB, Millî Savunma Bakanlığı • Bakan Akar: 27 Şubat'ta Başlayan Bahar Kalkanı Harekatı Başarıyla Sürdürülmektedir