Muhammed Ali’nin evini TÜRKEN Vakfının satın aldığı iddiası

İDDİA: TÜRKEN Vakfı boksör Muhammed Ali’nin evini satın aldı.

DOĞRU

Cumhuriyet, T24 gibi haber sitelerinde gündeme gelen Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet (TÜRKEN) Vakfı’nın boksör Muhammed Ali’nin Michigan’daki evini satın aldığı iddiaları sosyal medyada da paylaşıldı.

İddialarda, yönetiminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın bulunduğu TÜRKEN Vakfı’nın, boksör Muhammed Ali’nin Michigan’da St. Joseph Nehri kıyısında bulunan evini 2 milyon 895 bin 37 dolara satın aldığı belirtiliyordu.

İddia 10 Ocak 2019 tarihinde Daily Sabah, Habertürk gibi haber siteleri tarafından da haberleştirilmişti.

TÜRKEN Vakfı’nın Muhammed Ali’nin Michigan’da bulunan evini satın aldığı iddiası doğru. 35 hektarlık araziye sahip ev 2 milyon 500 bin dolara satıldı. Vakfın evi hangi amaçla kullanmak için satın aldığı ise henüz bilinmiyor.  

TÜRGEV ve ENSAR Vakfı tarafından 2014 yılında kurulan New York merkezli TÜRKEN Vakfı ABD’de yaşayan Müslüman öğrencilere yurt ve burs sağlıyor. Vakfın yönetim kurulunda Esra Albayrak, Ömer Faruk Albayrak, ENSAR Vakfı’nın kurucusu Selim Çakır gibi isimler yer alıyor.

Vakfın satın aldığı 35 hektarlık (yaklaşık 320 dönüm) arazideki üç odalı 362 metrekarelik evin yukarıdan görüntüsü

Ev 2,5 milyon dolara satıldı

Crain’s Chicago Business isimli haber sitesinde 2016 yılında hayatını kaybeden boksör Muhammed Ali’nin evinin Haziran 2018’de satışa çıkarıldığı ve satış fiyatının 2,9 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Evin tam satış fiyatı ise 2 milyon 895 bin 37 dolar değerindeydi. Talep edilen fiyatın sonundaki 37 dolarlık küsurat Muhammed Ali’nin nakavt sayısına gönderme yapması için belirlendi. Haberde, Cressy & Everett Emlak Şirketi tarafından satışa çıkarılan evin son fiyatının ise 2,5 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Evin satışından sorumlu emlak uzmanı Tim Mitchell, TÜRKEN Vakfının evi satın aldığını açıklıyor.

Cressy & Everett Emlak Şirketinin internet sitesinde Tim Mitchell’in en son sattığı evlerin listesine bakıldığında evin liste fiyatının 2 milyon 895 bin 37 dolar olduğu ancak 2 milyon 500 bin dolara satıldığı görülüyor.


Ayrıca Berrien County’nin tapu kayıtlarının görülebildiği internet sitesinde de TÜRKEN Vakfı ve Muhammed Ali’nin eşi Yolanda Ali arasında Michigan’daki arazinin satışının 28 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştiği görülüyor.


Emlak uzmanı Tim Mitchell WOOD TV’de evin satışından bahsettiği ve evi gösterdiği haberde, 1970’li yıllarda antrenmanlarını spor salonu bulunan evinde yaptığını belirtiyor.

Evde basketbol sahası ve boks ringi bulunuyor

Berrien Springs bölgesinde bulunan Muhammed Ali’nin evinin özellikleri arasında bir basketbol sahası, boks ringi, havuz, barbekü ve şömine var.TÜRKEN Vakfı, Crain’s Chicago Business sitesinin arazinin hangi amaçla kullanılacağına ilişkin sorularına yanıt vermemiş. Ayrıca Mitchell’in aktardığına göre vakıf arazinin yanı sıra evde bulunan bazı eşyaları da satın almış ancak buna ne kadar ödeme yapıldığını bilmediğini aktarıyor. Bu eşyalar arasında Muhammed Ali’nin heykeli de bulunuyor.

Getty Images isimli sitede Muhammed Ali’nin Berrien Springs’teki evinde çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. Fotoğraflarda evin farklı bölümleri görülebiliyor.

Muhammed Ali namaz kılarken, 14 Mayıs 1997

14 Mayıs 1997

Evde hala bulunan Muhammed Ali heykeli görülebiliyor, 17 Ağustos 2001


Evin Ali’den önceki sahibi Al Capone’un koruması

Boksör Muhammed Ali evi 1975 yılında satın aldı. Muhammed Ali’den önce ise evin 1920’li yıllardaki sahibi Al Capone’un koruması Louis “Little New York” Campagna’ydı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Berrien County Michigan Register of Deeds, Tapu sicil kayıt belgesi Turken Foundation, Vakfın resmi internet sitesi Turken Foundation, Sitenin hakkımızda bölümü Chicago Business, Muhammed Ali’nin evinin satıldığını gösteren haber, 27 Şubat 2019 Cressy&Everett, Evin satış ilanı Youtube, Muhammed Ali’nin evinin içi, 19 Haziran 2018 Mlive, Muhammed Ali’nin satılık evinin içini görün, kilidi açmak 2,8 milyon dolar