Fotoğraf Muharrem İnce’nin Maltepe mitingine ait uydu görüntüsü mü?

İDDİA / Fotoğraf: Muharrem İnce’nin Maltepe’de gerçekleştirdiği mitingin uydudan çekilen fotoğrafı.

YANLIŞ

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin bugün (23 Haziran 2018) İstanbul Maltepe’de gerçekleştirdiği mitingin ardından sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, mitingin uydudan çekilmiş fotoğrafı olduğu iddia edildi.

İddia bir Twitter hesabında 700’den fazla retweet edilirken, 2 bine yakın beğeni aldı. Bazı kullanıcılar ise söz konusu fotoğrafın 8 Ağustos 2016’da gerçekleşen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne ait olduğunu iddia etti.

Cumhuriyet gazetesi de yaptığı haberde söz konusu görüntüye yer verdi.

Ancak söz konusu görselin Muharrem İnce’nin Maltepe’de gerçekleştirdiği mitingin uydudan çekilen fotoğrafı olduğu iddiası doğru değil. Google Maps görüntülerinden yapılacak karşılaştırmayla söz konusu fotoğrafın Maltepe’yi değil, Yenikapı’yı gösterdiğini söylemek mümkün. Ayrıca, 2016 yılında AK Parti mitinginden olduğu da iddia edilen bu görüntü montajlanmış.

Maltepe ve Yenikapı miting alanları

Fotoğraf 2016 yılındaki Yenikapı mitingini de göstermiyor

Görsel ilk olarak Ağustos 2016’da gerçekleşen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nin ardından sosyal medyada fotoğrafın üzerinde de imzası bulunan Blnt_Arsln takma adlı kullanıcı tarafından paylaşılmış ardından Takvim, Karar, Haber 7, Türkiye Gazetesi gibi haber sitelerinde “Yenikapı’da gerçekleşen mitingin uzaydan görüntüsü” başlığıyla yayınlanmıştı.

Ancak fotoğrafın 2016’da gerçekleşen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ni gösterdiği iddiası da gerçeği yansıtmıyor.

Montajın, Şubat 2016 tarihli Google Earth görüntüsü üzerinde yapıldığı, yeşil ile işaretlenen gemilerin aynı olmasından anlaşılabiliyor. Ayrıca turuncuyla işaretlenen gemilerin de daha fazla sayıda görünmesi için görüntüye montajlanarak çoğaltıldığını söylemek mümkün.

2016’da paylaşılan ve Yenikapı’daki mitingi gösterdiği iddia edilen görselin montaj olduğu sarıyla işaretlenen bölgedeki gemilerin, uydu görüntüsü olduğu iddia edilen görselde bulunmamasından da anlaşılabilir.

2016’da, fotoğrafı ilk paylaşan kullanıcı da kendisine ait başka bir hesaptan görüntüleri montajladığını kabul etmişti.

Muharrem İnce’nin Maltepe mitinginden bir görüntü.

KAYNAKLAR:

Google Earth, Yenikapı ve Maltepe miting alanlarına ait ekran görüntüleri

Twitter, rsl4n isimli kullanıcının tweeti, 8 Ağustos 2016

Twitter, matakanfoca isimli kullanıcının tweeti, 8 Ağustos 2016

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

KAYNAKLAR:

Google Earth, Yenikapı ve Maltepe miting alanlarına ait ekran görüntüleri

Twitter, rsl4n isimli kullanıcının tweeti, 8 Ağustos 2016

Twitter, matakanfoca isimli kullanıcının tweeti, 8 Ağustos 2016