Muhittin Böcek’in su ve toplu taşımaya zam yapıp evde bakım hizmetlerini kaldırdığı iddiası

İDDİA: Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ilk icraat olarak suya ve toplu taşımaya yüzde 15 zam yaptı ve evde bakım hizmetlerini kaldırdı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir paylaşımda 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı seçilen Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Muhittin Böcek’in seçildikten sonra ilk iş olarak suya ve toplu taşımaya yüzde 15 zam yaptığı ve evde bakım hizmetini kaldırdığı iddia edildi.

Facebook’ta 11 Nisan 2019’da Osmanlı & Stratejist isimli sayfada yer alan iddia şimdiye kadar 2 bin 200 defa paylaşıldı ve bin 600 beğeni aldı.

Ancak Antalya’da suya, toplu taşımaya zam geldiği ve evde bakım hizmetinin sona erdiği iddiaları doğru değil. Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (ASAT) geçen yıl sonunda belirlenen 2019 tarifelerinde bir güncelleme söz konusu değil. Antalya Ulaşım Anonim Şirketi, toplu taşıma fiyatlarını değiştirmemiş. Evde bakım hizmeti ise Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde devam ediyor.

Antalya’da ulaşıma zam yok

Teyit’in ulaştığı Antalya Büyükşehir Belediyesi iştirakı Antalya Ulaşım Hizmetleri Petrol Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Antalya Kart) kentte toplu taşıma ücretlerine zam yapılmadığını ifade etti. Antalya Kart yetkilisi yapılan en son zammın Temmuz 2018’de yapıldığını belirtti. Bu ücretlendirmelere işletmenin resmi internet sitesinden ulaşmak mümkün. Ayrıca Antalya Kart yetkilisi, yapılacak zamların zaten şirketin sosyal medya hesaplarından da duyurulduğunu ekledi.

Antalya’da toplu taşımanın mevcut ücret listesi.(Son güncelleme: 02.07.2018)

Teyit’in Antalya’da yaşayan bir kaynağı da toplu taşımada Temmuz 2018’den sonra herhangi bir ücret artışı ile karşılaşmadığını ifade etti.

Ancak Antalya Kart’ın internet sitesinden 15 Ağustos 2019’da yapılan bir duyuru ile toplu taşıma fiyatı tam bilette 3 lira 20 kuruş, indirimli bilette 2 lira 70 kuruş, öğrenci biletinde ise 1 lira 80 kuruş oldu. Aktarma ise ücretsiz hale geldi.

Antalya’da suya yüzde 15 zam iddiaları doğru değil

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde belediye başkanının suya yüzde 15 zam yaptığı iddiaları da gerçeği yansıtmıyor. Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü’ne (ASAT) ulaşan Teyit bu iddianın da doğru olmadığını öğrendi. ASAT çalışanı suya zam yapılmadığını ve hala ASAT’ın internet sitesinden de ulaşılabilen tarifelerin geçerli olduğunu belirtti.

2019 tarifelerine göre Antalya’da mesken ve işyerlerinin bir aylık su kullanımlarında birim fiyat sırasıyla 3 ve 4,75 Türk Lirası.

Eski belediye başkanı Menderes Türel’in Twitter’da 6 Aralık 2018’de Twitter’dan yaptığı bir açıklamada Antalya’da 2019 yılında suya zam yapılmayacağını da duyurmuştu.

Ancak 13 Eylül 2019’daki meclis toplantısında alınan bir kararla Antalya’da suya yüzde 20 zam yapıldı.

Evde Bakım Hizmeti halen devam ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde belediyenin yaşlı ve hasta kişilere verilen evde bakım hizmetleri ile daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak mümkün. Hizmet, bakımları yapılan hastaların evlerinin temizlenmesini, alışverişlerinin yapılmasını ve faturalarının ödenmesini kapsıyor.

Teyit bu konuda daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na ulaştı. Belediye yetkilisi bu hizmetin 2005’ten beri kesintisiz devam ettiğini ve sonlanmasının da şu an için söz konusu olmadığını ifade etti.

Suya ve toplu taşımaya zammı kim yapıyor?

Sosyal medyada söz konusu iddialar yeni seçilen CHP’li Muhittin Böcek’in yaptığı ilk işler olarak yayılıyor. Su ve toplu taşıma gibi kamu hizmetlerini yürüten şirketler belediyenin birer iştirakı sayılıyorlar. Bu nedenle bu hizmetlerin ücretleri bir tarife sistemi üzerinden işliyor. Bu ücret tarifelendirmesi de hem 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu hem de 5393 sayılı Belediye Kanunu gereği belediye meclisleri tarafından belirleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 7/f

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisinin aldığı kararlara belediyenin internet sitesi üzerinden erişmek mümkün. Meclisin Nisan ayında aldığı kararlar arasında su veya toplu taşıma konuları bulunmuyor.

SON GÜNCELLEME: 

  • Antalya’da Ağustos 2019’da toplu taşımaya, Eylül 2019’da ise suya yapılan zam bilgileri analize eklendi. ( 10 Aralık 2019 / 15.40 )

Kaynaklar

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Evde Bakım Hizmetleri Antalya Büyükşehir Belediyesi, Belediye Meclisi Kararları, 14 Nisan 2019 Antalya Kart, Ücret Tarifesi Twitter, Menderes Türel’in paylaşımı, 6 Aralık 2018 ASAT, Tarifeler Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan telefon görüşmesi, 17 Nisan 2019 / 14.00 ASAT ile yapılan telefon görüşmesi, 17 Nisan 2019 / 13.40 Antalya Kart ile yapılan telefon görüşmesi, 17 Nisan 2019 / 13.45 Belediye Kanunu / Büyükşehir Belediyesi Kanunu

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Evde Bakım Hizmetleri Antalya Büyükşehir Belediyesi, Belediye Meclisi Kararları, 14 Nisan 2019 Antalya Kart, Ücret Tarifesi Twitter, Menderes Türel’in paylaşımı, 6 Aralık 2018 ASAT, Tarifeler Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan telefon görüşmesi, 17 Nisan 2019 / 14.00 ASAT ile yapılan telefon görüşmesi, 17 Nisan 2019 / 13.40 Antalya Kart ile yapılan telefon görüşmesi, 17 Nisan 2019 / 13.45 Belediye Kanunu / Büyükşehir Belediyesi Kanunu