Muza HIV mi enjekte ediliyor?

İDDİA: Yurt dışından ithal edilen muzlara AIDS hastalarının kanları enjekte ediliyor.  

YANLIŞ

Facebook’ta zaman zaman çokça paylaşılan “Yurt dışından ithal edilen muzlara HIV enjekte ediliyor” ya da “AIDS hastaları, hastalığı yaymak için muza kanlarını enjekte ediyor” iddiaları birçok haber sitesi ve forumda da tartışmaya konu oldu.

kan-muz

İddianın yayılmasına sebep olan Facebook paylaşımı.

İddiaya dayanak olarak kullanılan görselde muzların üstünde kırmızı bir renk görülüyor. Bu kırmızı renklerden şüphelenen sosyal medya kullanıcılarının iddiası, muzlara HIV taşıyan kan enjekte edildiği.

HIV ağızdan bulaşmıyor, vücut dışında tutunamıyor

HIV alanında çalışan Kırmızı Kurdele İstanbul’un websitesinde yer alan Bulaşı Yolları başlığının altındaki maddelere göre HIV vücut dışında uzun süre tutunamıyor:

“Virüs vücut dışı ortamlarda uzun süreler canlı kalamaz ve oksijenle teması halinde etkinliğini çok kısa sürede yitirir.”

Konu hakkında uzmanlığına danıştığımız Kocaeli Üniversitesi’nden mikrobiyolog Prof. Dr. Murat Sayan HIV’in çoğalabilmesi için yaşayan hücrelere ihtiyacı olduğunu, virüslü bir kana dokunmanın veya yemenin bulaşma için yeterli bir sebep olmadığını ifade etti ve ekledi:

“Enfeksiyonun ağız yoluyla bulaşma konusunda mutlak birşey söylenemez. Tükürükte bir hayli virüs olmasına rağmen öpüşme iyi bir bulaş yolu değildir. Ancak ağızda bir yara varsa risk oluşabilir. Ağız ya da deri bütünlüğü olduğu sürece, açık bir yara olmadıkça temas ile HIV bulaşmaz. HIV’ın bulaşması girişimseldir.”

Sayan ayrıca teyit.org’a her enfeksiyonun bir bulaşma yolu olduğunu belirtirken HIV’in bulaşması için bağışıklık sistemine temas etmesi gerektiğini, kanlı bir şeyi yemenin virüsü bağışıklık sistemine taşımayacağını ifade etti.

“HIV virüsü taşıyan kan enjekte edilmiş” bir muzu yemenin ağızda yara olmadığı sürece AIDS’e neden olacağı iddiası gerçeklik taşımıyor. Bunun yanı sıra iddialara dayanak olarak kullanılan görseller aslında “kan enjekte edilmiş” değil hastalık kapmış muz fotoğrafları.

bloody-banana

Bitkisel enfeksiyon ya da mantar kapan bir muz siyah, kahverengi ya da kırmızı bir renk taşımaya başlıyor. Muz plantasyonlarında görülen bakteriyel hastalıkların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.