NASA vs Diyanet – 2: İnsan kaynağı kıyaslamaları

İDDİA: Diyanet İşleri Başkanlığı için 117 bin imam, NASA’da 18 bin bilim insanı çalışıyor.

KARMA

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nı karşı karşıya getiren iddialarda ikinci büyük grubu, personel sayıları oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir:  NASA vs Diyanet İşleri Başkanlığı karşılaştırmasında yapısal hatalar

Örneğin geçen yıl Twitter’da yayılan bir paylaşımda Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan imam sayısının 117 bin, NASA için çalışan bilim insanı sayısınınsa 18 bin kişi olduğu belirtildi.

NASA ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışan sayılarıyla ilgili rakamlar doğru. Ancak ne NASA’da çalışanların tamamı bilim insanı, ne de Diyanet çalışanlarının tamamı imam. 

Paylaşımın yapıldığı 2018 yılından bu yana, istihdam sayılarında dramatik bir değişim olmadığını varsayarsak, iki kurumun istihdam yapısını mukayese edebiliriz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personel sayısı, 2018 yılı faaliyet raporuna göre, 17 bin 106’sı sözleşmeli olmak üzere toplam 124 bin 366. Personel giderleri, SGK primleri de eklenirse, Diyanet giderlerinin yüzde 91’ini oluşturuyor. 

NASA’nın 2018 yılı faaliyet raporunda, kurum için 17 bin 373 kişinin çalıştığı görülüyor. NASA çalışanlarının yıllık ortalama geliri ise 92 bin dolar civarında ve maaşları federal hükümet ödüyor. 

Ancak 117 bin, Diyanet için çalışan imam sayısını değil, paylaşımın yapıldığı dönem Diyanet’e bağlı toplam personel sayısını ifade ediyor. Diyanet için 2018 sonu itibariyle 60 bin 320 imam ve hatip görev yapıyor. Ancak imamdan kasıt dini hizmet kadrolarının tamamıysa, bu sayı 75 bine kadar çıkabilir. 

NASA çalışanlarının tamamı da bilim insanı değil. NASA çalışanlarına dair tüm istatistiklere güncel olarak ulaşılabiliyor ve çalışanların görevlerine göre sınıflandırıldığı tabloya göre, bilim ve mühendislikte çalışanların nüfusu, 11 bin 221. Yani kurumlarda çalışanların tamamı o kurumun ana işlevini yerine getirenlerden oluşmuyor. NASA’nın halkla ilişkiler biriminde çalışanlar da, Diyanet’teki şoförler de istihdama dahil. NASA için 11 binden fazla bilim insanı, Diyanet için de 75 bin kadar din görevlisi çalışıyor. İlgili iddialar doğru bir istatistiğe, yanlış bir açıklama getirmiş; yani bağlamından koparılarak aktarılan veriler söz konusu. 

Okumaya devam edin: Nasa vs Diyanet – 3: Diyanet bütçesinin, NASA ve CERN’ün yürüttüğü projelerin bütçeleriyle karşılaştırmaları 

İlginizi Çekebilir:  NASA vs Diyanet - 1: Bütçe kıyaslamaları 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar 

Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 Faaliyet Raporu

NASA 2018 Finansal Rapor

Payscale.com, Average National Aeronautics and Space Administration Salary, 13 Kasım 2019 

Workforce Information Cubes for NASA