Netflix 1 Ağustos 2020’de Türkiye’den çekilmiyor

İDDİA: Netflix 1 Ağustos 2020 tarihinde Türkiye’den çekileceğini açıkladı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yayılan ekran görüntüsüyle, Netflix’in Twitter hesabından 1 Ağustos 2020 tarihinde Türkiye’den çekileceğini açıkladığı iddia edildi. İddia, çeşitli hesaplardan paylaşıldığı gibi, ünlü isimler de paylaşıma yorumlar yaptı.

Ancak iddia doğru değil. Netflix’in resmi Twitter hesabında böyle bir açıklama bulunmuyor. Netflix basın sözcüsü de iddiaları yalanlayan bir açıklama yaptı.

Netflix’in böyle bir açıklaması bulunmuyor

İddialar dahilinde paylaşılan ekran görüntüsündeki açıklamanın 19 Temmuz 2020 tarihinde Netflix’in Türkiye resmi Twitter hesabından yapıldığı iddia ediliyor. Ancak bu tarihte Netflix’in Türkiye resmi Twitter hesabından böyle bir paylaşım yapılmamış. 16-23 Temmuz tarihleri arasında hiçbir paylaşım yapılmadığı da görülebiliyor.

Ekran görüntüsünün alt kısmında “Twitter Media Studio” üzerinden paylaşıldığını gösteren bir ayrıntı göze çarpıyor. Bu araç, Twitter’da paylaşılan videonun, hesap sahibi tarafından yönetilmesine, ölçülmesine ve video üzerinden gelir sağlanmasına yardımcı oluyor. Atılan tweette herhangi bir video bulunmaması da, Twitter Media Studio aracının kullanılmasını olanaksız hale getiriyor.

Ayrıca Netflix’in konu hakkında soru bildiren kuruluşlara ilettiği bir basın açıklaması var. Bu açıklamada iddialar, “Netflix olarak Türkiye’deki üyelerimize ve kreatif camiaya derinden bağlılığımızı sürdürüyoruz. Birlikte çalıştığımız birbirinden yetenekli isimlerle gurur duyuyoruz. Şu anda yapım aşamasında olan ve yakında çekimlerine başlanacak projelerimiz için çok heyecanlıyız ve bu hikayeleri dünyanın her köşesindeki üyelerimizle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz” cümleleriyle yanlışlanmış.

Teyit konuyla ilgili Netflix yetkililerine ulaştı. Şirket, iddiaların yayıldığı süreç içinde Netflix’e soru yollayan kurumlara basın açıklaması yollandığını ve ayrıca genel bir açıklama yayınlanmadığını belirtti. Teyit’e de gönderilen resmi açıklama ise Türkiye’den çekilme iddialarının doğru olmadığını gösteriyor.

Netflix daha önce sansür uygulamış

Türkiye’de Ocak 2016’dan beri kullanımda olan Netflix, 190’ın üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor. Resmi internet sitesinde belirtildiği üzere platformun kullanılmadığı ülkelerden bazıları Çin, Kuzey Kore, Kırım ve Suriye. Yani Netflix şeriat hukukunun tamamen ya da kısmen uygulandığı tüm ülkelerde dahi kullanıma açık bir platform.

Daha önce Netflix’in Suudi Arabistan’da Patriot Act with Hasan Minhaj isimli dizinin bir bölümünü sansürlemesi gündem olmuştu. Daha önce çeşitli ülkelerden gelen isteklerle, belli içerikleri yalnızca o ülkelerden kaldırdıklarını da açıklamışlardı. Singapur’da beş, Almanya, Yeni Zelanda, Vietnam ve Suudi Arabistan’da birer olmak üzere toplamda dokuz içeriğe sansür uygulanmıştı.

Yani Netflix’in hükümetlerden gelen istekler doğrultusunda sansür uygulama geçmişi bulunuyor. Ancak Netflix CEO’su Reed Hastings, Hürriyet yazarı Ertuğrul öztürk ile yaptığı görüşmede “Türkiye ve başka bazı ülkelerde internet üzerinden yapılan yayıncılığa da müdahale sinyalleri geliyor. Böyle bir durumda ne yapacaksınız?” sorusuna “Türkiye’yi konuşuyorsak öyle bir endişem yok. Biz Suudi Arabistan’da varız, Pakistan’da varız. Yani oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak? Böyle bir şey düşünemiyorum” cevabını vermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleşen 138. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda aralarında Netflix’in de olduğu çeşitli sosyal mecraların düzenlenmesi gerektiğini söylemişti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal’ın Cüneyt Özdemir’in programında Netflix’te yayınlanan bir dizideki karakterin eşcinsel oluşuyla ilgili gelen senaryoya yorum yapmış, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı ise, RTÜK’ün Netflix tarafından hazırlanan bir yapıma müdahale ettiğini ve yapımın iptal edildiğini yazmıştı. Bu olaylar üzerine sosyal medyada sansür tartışmaları yaşanmıştı.

Sonuç olarak iddia yanlış. Netflix’in Türkiye’den çekildiğine resmi hesabından bir tweet paylaşılmadığı gibi, şirket tarafından iddiaları yalanlayan bir açıklama da yayınlanmış. İddia, yanlış bilginin en yaygın yedi türünden biri olan uydurmaya örnek.

Kaynaklar

Twitter, Netflix resmi hesabı

Twitter, Media Studio nedir?

Netflix, Resmi basın açıklaması

Netflix ile 21.07.2020 tarihinde yapılan telefon görüşmesi

Netflix, Kullanılan ülkeler

Wired, Suudi Arabistan’da sansür

Polygon, Netflix sansürleri

Hürriyet, Ertuğrul Özkök’ün yazısı

Sputnik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri

YouTube, Cüneyt Özdemir’in programı

HaberTürk, Fatih Altaylı’nın yazısı

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Netflix resmi hesabı

Twitter, Media Studio nedir?

Netflix, Resmi basın açıklaması

Netflix ile 21.07.2020 tarihinde yapılan telefon görüşmesi

Netflix, Kullanılan ülkeler

Wired, Suudi Arabistan’da sansür

Polygon, Netflix sansürleri

Hürriyet, Ertuğrul Özkök’ün yazısı

Sputnik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri

YouTube, Cüneyt Özdemir’in programı

HaberTürk, Fatih Altaylı’nın yazısı