Netflix’in kurucusunun ‘kitap okumayın’ diye tavsiye verdiği iddiası

İDDİA: Netflix’in kurucu ortağı Marc Randolph, iş hayatında başarılı olmak isteyenlere “kitap okumayın” tavsiyesinde bulundu.

YANLIŞ

Netflix kurucu ortağı ve ilk CEO’su Marc Randolph ile yapılan bir söyleşi Independent Türkçe, Sputnik, T24, Cumhuriyet gibi pek çok haber sitesi tarafından Netflix’in kurucusundan iş hayatında başarı tavsiyesi: “Kitap okumayın” başlığıyla verildi. Bu hâliyle sosyal medyada hızla etkileşim alan haber, bu başlık nedeniyle “Kitap okumayalım, Netflix izleyelim” gibi tepkiler aldı.

Ancak Netflix’in kurucu ortağı Marc Randolph söyleşide kitap okumamayı tavsiye etmiyor. “İş becerilerinizi geliştirmek için kitap okumak veya online dersler almak yerine aktif şekilde pratik yapabileceğiniz yollar bulun” diyor. 

Marc Randolph “Kitap okumayın” demiyor

Hızla yayılan bu haber, Netflix’in kurucu ortağı ve ilk CEO’su Marc Randolph’un CNBC’yle yaptığı bir söyleşiye dayanıyor. Randolph söyleşide iş becerilerini geliştirmek isteyenlere tek bir temel tavsiyede bulunmuş: “İş becerilerinizi geliştirmek için o işi nasıl yapmanız gerektiğini anlatan kitaplar okumayın, online dersler almayın. Aktif şekilde pratik yapabileceğiniz yollar bulun.” Eski CEO, 1997’de Netflix’i kurduklarında kendinin de sektöre dair fikri olmadığını, işi sahada öğrendiğini belirtiyor ve başkalarına da bunu tavsiye ediyor. 

“That Will Never Work” isimli kitabında Netflix’in hikâyesini de anlatan Randolph, iş kurmaya dair bazı cevapların kendi kitabında da yazmadığını belirtiyor: “Bu, iyi bir beyzbol oyuncusu olmak isteyen birine konu hakkında iyi bir kitap okumasını önermek gibi. Hayır, bir yerden başlayarak oyuna girmelisiniz. Kendinizi geliştirmenin yolu budur.” Yani Randolph’un söylemlerinde “kitap okumayın” vurgusu yok. İş becerilerinin okuyarak değil, tecrübe ederek öğrenildiğini savunuyor.

Randolph’un bahsettiği ve “kişisel gelişim” olarak adlandırılan kitaplar, dünya genelinde çok satanlar listelerinin vazgeçilmezleri. Kişisel gelişim piyasasının büyüklüğünün yalnız ABD’de 2022’de 13 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Aslında Türkçe haber metinlerinde de bu açıklamalar yer alıyor. Ancak bağlamından koparılarak atılan başlıklar, haberin tamamı okunmadığında yanlış yorumlanmasına sebep oluyor. Okurun ilgisini çekmek için böyle sunulan bu haberler, yanlış bilgi türlerinden yanıltıcı başlığa örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

CNBC-E, Netflix co-founder on building business skills: ‘Don’t read a book’ — do this, 22 Temmuz 2020

Amazon, That Will Never Work: The Birth of Netflix and the Amazing Life of an Idea 

Brand Minds, The Self-Improvement Industry Is Estimated to Grow to $13.2 billion by 2022, 27 Haziran 2020