Nevşehir’in Acıgöl ilçesinde çöp kamyonunda bir köpeğin ezildiğine ilişkin iddialar

İDDİA / Video: Acıgöl’de Belediye’nin çöp kamyonuna konulan köpeğin ezildiğini gösteren video.

KARMA

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun, Nevşehir’in Acıgöl ilçesindeki bir köpeğin çöp arabasına konulduğu ve ezildiğini gösterdiği iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan video yaklaşık 5 bin kişi tarafından retweet edildi. Bir Facebook sayfasında paylaşılan video ise yaklaşık 178 bin kişi tarafından görüntülendi.


Acıgöl’de çekildiği belirtilen görüntülerin sosyal medyada ses getirmesinin ardından NTV’de video hakkında bir haber hazırladı. Ayrıca Acıgöl Belediye Başkanı Ercan Ertaş da basına yaptığı açıklamalarda köpeğe zarar verilmediğini, hayvan yakalama aparatıyla tutulduğunu belirtti.

 

Videonun Nevşehir’in Acıgöl ilçesinde kaydedildiği iddiası doğru. Acıgöl Belediyesi’ne ait araç Belediye envanterinde çöp kamyonu olarak görülüyor. Acıgöl Belediye Başkanı yaptığı açıklamada köpeğin aracın içerisine hayvan yakalama aparatıyla sokulduğunu söylemesine rağmen köpeği aracın içine sokmak isteyen kişilerden birinin elinde kürek bulunuyor diğer kişinin elinde ne olduğu ise anlaşılamıyor. Acıgöl Belediye Başkanı yaptığı açıklamada hayvanın zarar görmediğini ve doğaya salındığını belirtirken köpeğe ne olduğuna ilişkin yeterli delil bulunmuyor.

Video Acıgöl ilçesinde kaydedilmiş

Söz konusu video izlendiğinde herhangi bir tabela ya da ipucu açıkça görülmese de yerdeki kaldırım ve yoldaki taşların diziliş şeklinden söz konusu yerin Acıgöl Çarşı Meydanı olduğu söylenebilir.

Acıgöl’deki Aksaray Caddesi’nin baklava dilimini andıran kaldırım taşlarıyla döşendiği ve yolu ayıran bir refüjün olduğu fark edilebiliyor.

Söz konusu yerin Google Earth yardımıyla elde edilen görüntülerine bakıldığında yolun ortasında baklava diliminde şekilleri ve refüjde yer alan ağaçların gölgelerini görmek mümkün.

İddialarda olayın gerçekleştiği yer olarak belirtilen meydan ve AK Parti İlçe Başkanlığı binasının videodaki yerle örtüştüğü söylenebilir. AK Parti İlçe Başkanlığı’nın hemen önünde yer alan meydanın yukarıdan çekilmiş fotoğrafı incelendiğinde kamyonun ters yönde Aksaray Caddesi’nin üstünde beklediğini söylemek mümkün.

Araç Acıgöl Belediyesi’nde çöp aracı olarak kayıtlı

Söz konusu video dikkatle incelendiğinde aracın plakasını okumak mümkün. Buna göre köpeğin konulduğu aracın plakası “50 LC 449” olarak görünüyor.

Acıgöl Belediyesi tarafından Mart 2017’de yayınlanan Faaliyet Raporu’nda “50 LC 449” plakalı aracın 1995 IVECO marka çöp kamyonu olarak belediyede mevcut olduğu fark ediliyor. Belediyeye ait araçlar listesinde toplamda üç çöp kamyonu bulunuyor. En eski çöp kamyonu ise 1990 model FIAT marka bir araç.

Acıgöl Belediye Başkanı aracın çöp kamyonu olarak kullanılmadığını söyledi

Gelen tepkiler üzerine Acıgöl Belediye Başkanı Ercan Ertaş TV8’de yayınlanan Gel Konuşalım isimli programa canlı olarak bağlanarak çeşitli açıklamalarda bulundu. Ertaş, “Her zamanki gibi asılsız bir haber asılsız bir ihbar” sözleriyle görüntüleri yalanladı ve söz konusu aracın çöp öğütücü olarak değil arkasındaki kapağından dolayı hayvanları toplamakta kullandıkları bir araç olduğunu söyledi. Ayrıca Ertaş konu hakkında soruşturma başlatıldığını da belirtti.

Köpeği aracın içine sokan kişinin elinde kürek bulunuyor

Belediye Başkanı Ertaş’ın imzasıyla Twitter’da yapılan açıklamada köpeğin hayvan yakalama aparatıyla aracın içerisine zarar verilmeden sokulduğu belirtildi.

Ancak video incelendiğinde sağda duran kişinin elinde kürek olduğu net bir biçimde görülüyor. Soldaki kişinin elinde tuttuğu aletin ne olduğu ise tam olarak anlaşılamıyor.

Basına açıklama yaparken Ertaş’ın önünde durduğu çöp kamyonunun iddia videodaki çöp kamyonu olduğu plakalar karşılaştırıldığında anlaşılabiliyor.

Zafer Barış / DHA

Ayrıca Ertaş’ın önünde durduğu çöp kamyonunun içinde leğenler olduğu görülüyor. Ancak bu leğenlerin videoda köpeğin bulunduğu yerde olduğu düşünüldüğünde içerisine mama ya da su konulsa dahi köpeğin kaçmaya çalıştığı sıralarda dökülmüş olacağını söylemek mümkün.

Zafer Barış / DHA

Belediye Başkanı ayrıca açıklamasında köpeğin tedavi edildikten sonra salındığını ifade etti. Ancak köpeğe dair detaylı bir bilgi veya fotoğraf paylaşılmadı. İddia videoda köpeğin beyaz ve yüzünün siyah olduğu görülebiliyor.

Gün içerisinde Acıgöl Belediyesi’ne telefon ve e-posta yoluyla ulaşılmaya çalışıldı ancak herhangi biriyle iletişime geçilemedi. Nevşehir Valiliği ise yaptığı açıklamada söz konusu olayın sorumluları hakkında gereğinin yapılacağını belirtti.

Kaynaklar

Google Earth, Nevşehir’in Acıgöl ilçesine ait uydu görüntüleri

Facebook, Acıgöl Belediyesi’nin paylaştığı fotoğraf, 20 Temmuz 2016

Acıgöl Belediyesi, 2017 Yılı Faaliyet Raporu, Mart 2018

Acıgöl Belediyesi Twitter hesabı, Yaşanan olaya ilişkin yapılan açıklama, 13 Temmuz 2018

Milliyet, Video hakkında Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklama ve fotoğraflar, 13 Temmuz 2018

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Google Earth, Nevşehir’in Acıgöl ilçesine ait uydu görüntüleri

Facebook, Acıgöl Belediyesi’nin paylaştığı fotoğraf, 20 Temmuz 2016

Acıgöl Belediyesi, 2017 Yılı Faaliyet Raporu, Mart 2018

Acıgöl Belediyesi Twitter hesabı, Yaşanan olaya ilişkin yapılan açıklama, 13 Temmuz 2018

Milliyet, Video hakkında Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklama ve fotoğraflar, 13 Temmuz 2018